Rus Ordusuna Ka-52 takviyesi

Rus Ordusuna Ka-52 takviyesi

Rus Ordusu envanterindeki en modern saldırı helikopteri Ka-52’nin sayısını arttıracak.

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Yuri Borisov, bu yıl orduya 14 Ka-52 helikopterinin daha ekleneceğini, 2020 yılına kadar ordudaki Ka-52 helikopteri sayısının 50 olacağını belirtti.

Borisov “Ka-52 kendini Suriye’de kanıtladı. Helikopterlerin etkinliğinin artırılması yönünde üretici firmaya bazı tavsiyelerimiz oldu. Öte yandan ilave helikopterlerin alımı yönünde çalışmalara da başladık” dedi.

Rus Ordusunun “YILDIZI”

Ka-52 Alligator keşif ve saldırı helikopteri, Suriye’de bulunan askeri üslerin güvenliğini sağlamanın yanı sıra Rus ve Esed birliklerinin gerçekleştirdiği operasyonlara da yakın ateş desteği sağlıyor.

Ka-50 Hokum’un iki kişilik türevi olan Ka-52 Alligator yeni nesil keşif ve saldırı helikopteri ilk uçuşunu 2 Haziran 1997’de yaptı. 30 mm top, Vikhr lazer güdümlü füzeleri, Igla-V hava-hava füzeleri ve roketler gibi çeşitli silah sistemleriyle donatılabiliyor. Biri hava, diğeri kara hedefleri için iki radarı bulunan helikopter ayrıca Samshite gece / gündüz termal görüntüleme sistemine de sahip.

Her türlü hava koşulunda düşman tanklarını, zırhlı piyade araçlarını ve askeri teçhizatını imha etme kabiliyetine sahip olan Ka-52’de pilotlar acil durumlarda kokpiti fırlatma koltukları ile terk edebiliyor. Azami hızı 310 km olan Ka-52’nin menzili 545 kilometre.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.