ABD en gelişmiş uçak gemisini teslim aldı

ABD en gelişmiş uçak gemisini teslim aldı

ABD Deniz Kuvvetleri dünyanın en gelişmiş uçak gemisi olarak kabul edilen ‘USS Gerald R. Ford’u teslim aldı.

Ford sınıfı uçak gemilerinin ilki olan 13 milyar dolarlık USS Gerald R. Ford uçak gemisi hizmete gireceği 2020 yılına kadar ABD Donanması tarafından çeşitli testlere tabi tutulacak. Hizmetteki USS Nimitz sınıfı gemilerin yerini alacak olan geminin 2070’li yıllara kadar görev yapması öngörülüyor.

Virginia’daki Newport News Tersanesi’nde inşa edilen USS Gerald Ford, Nimitz sınıfı uçak gemilerine göre çok daha gelişmiş sistemlerle donatıldı. Gemide uçakların fırlatılmasını sağlayan buharla çalışan katapult sistemi yerine, Elektromanyetik Uçak Fırlatma Sistemi (EMALS) kullanılıyor. EMALS yöntemi uçağın kalkışı için belirli bir elektromanyetik enerji kullanıyor ve fırlatıcının gerekli hızlara ulaşmasını sağlıyor. Ayrıca gövde üzerinde oluşan baskıyı da azaltıyor.

337 metre uzunluğunda ve 100 bin ton ağırlığında olan uçak gemisinde 4.400 personel görev yapacak. 75 uçak taşıma kapasitesine sahip olan Nükleer enerji ile hareket edecek dev geminin güvertesi hem F-35 uçaklarına hem de insansız hava taşıtlarına en hızlı ikmal yapacak şekilde geliştirildi.

Yeni tasarlanan iki nükleer reaktörüyle önceki sınıf gemilere göre %250 daha fazla elektrik üretim kapasitesine sahip olan USS Gerald R. Ford’un hizmeti boyunca Deniz Kuvvetlerine 4 milyar dolarlık tasarruf yaptırması bekleniyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.