Türk Donanması Juan Carlos-I ile tanıştı

Türk Donanması Juan Carlos-I ile tanıştı

TCG Gökçeada (F-494) Fırkateyni NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 kapsamında İspanyol Donanmasına ait Juan Carlos – I Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi ile denizde akaryakıt ikmali yaptı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığından yapılan açıklamaya göre, NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2’de görevli TCG Gökçeada 5 Haziran 2017 tarihinde İspanya Deniz Kuvvetlerinden Juan Carlos – I Amfibi Hücum Gemisi ile denizde akaryakıt ikmali gerçekleştirdi.

Juan Carlos -I gemisi İspanyol Navantia firması tarafından İspanyol Kraliyet Deniz Kuvvetleri için inşa edildi.

Öte yandan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde yer alan en büyük deniz platformu olacak olan TCG Anadolu’da, Navantia’nın iş birliğiyle Juan Carlos-I tasarımı temel alınarak Sedef Tersanesi’nde inşa ediliyor.

Ege, Karadeniz, Akdeniz harekât alanlarında ve gerektiğinde Hint Okyanusu (Arap Yarımadasının kuzeyi, Hindistan’ın batısı) ile Atlantik Okyanusu (Avrupa’nın batısı, Afrika’nın kuzeybatısı)’nda asgari bir tabur büyüklüğündeki bir kuvveti ana üs desteği gerektirmeksizin, kendi lojistik desteği ile kriz bölgesine intikal ettirebilecek Türk Deniz Kuvvetleri’nin ilk LHD’si olacak olan TCG Anadolu’nun 2021 yılında hizmete girmesi planlanıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.