Katmerciler’den savunma sektörüne üç yeni ürün

Katmerciler’den savunma sektörüne üç yeni ürün

Katmerciler, ihtiyaca uygun geliştirdiği yeni araçlarla savunma porttföyünü hızla genişletiyor. 9-12 Mayıs 2017 tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası Savunma Fuarı IDEF’te sergilediği araçlarla büyük beğeni toplayan şirket, üç yeni ürünün de tanıtım ve duyurusunu yaptı.

Ar-Ge Merkezinde tasarlayıp geliştirdiği, ülkemizin doğrudan zıhlı ambulans olarak üretilen ilk aracını ilk kez fuarda tanıtan Katmerciler, çok amaçlı insansız silahlı sistem olan uzaktan kumandalı atış platformunu (UKAP) da ilk kez IDEF fuarında sergiledi. Katmerciler,  ASELSAN iş birliğiyle hayata geçirilecek olan Türkiye’nin ilk hibrit zırhlısının da HIZIR olacağını IDEF 2017’de duyurdu.

2010 yılında üretimine başladığı TOMA’ların ardından 4×4 taktik tekerlekli zırhlı araçlarıyla savunma sektörüne güçlü bir giriş yapan Katmerciler’in fuarda sergilediği diğer araçlar olan, 2016 yılında lansmanını yaptığı zırhlı muharebe aracı HIZIR, zırhlı personel taşıyıcı ailesinin ilk üyesi KHAN ve gizli zırhlama sistemi NEFER yine büyük ilgi çekti.

Başbakan Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Savunma Bakanı Fikri Işık başta olmak üzere, çok sayıda mülki ve askeri erkanın, yerli ve yabancı askeri heyetlerin, emniyet yetkililerinin ziyaret ettiği Katmerciler standında Başbakan Yıldırım, şirketin Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Katmerci ile İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci’den HIZIR ve zırhlı ambulans başta olmak üzere, araçlar hakkında ayrıntılı bilgi aldı.

Üç Büyük Yenilik, Üç Önemli Adım

Katmerciler’in ilk kez IDEF Fuarında sergileyeceğini duyurduğu zırhlı ambulans, gerçek anlamda ambulans olarak tasarlanan ilk zırhlı araç. 4×4 zırhlı ambulans, yüksek riskli bölgeler için ulaşım, ilk yardım ve hastaların nakli amacıyla Ford F550 araç şasisi üzerine tasarlanıp donatıldı. Geniş iç hacmi sayesinde ayakta operasyon gerçekleştirilerek yaralılara müdahale edilebiliyor. Araç 5 hasta, 2 sağlık personeli ve sürücü dahil 8 kişilik taşıma kapasitesine sahip. İstenilen konfigürasyonda ve farklı balistik seviyelerine uygun dizayn edilebiliyor.

Türkiye’nin ilk hibrit zırhlı konsepti

Aselsan-Katmerciler işbirliğiyle geliştirilen Türkiye’nin ilk hibrit zırhlı konsepti ise, şirketin duyurusunu yaptığı bir diğer yenilik oldu ve fuarın çok konuşulan konuları arasında yer aldı. Milli savunma sanayinin dışa bağımlılığının azaltılmasında büyük önem taşıyan bu projede, Aselsan tarafından geliştirilen elektrikli motor, Katmerciler tarafından geliştirilen ve üretime hazır durumdaki HIZIR’a entegre edilecek.

Türk savunma sanayinde segmentinin en güçlü muharebe aracı olan HIZIR, bu yenilikçi atılımla birlikte aynı zamanda sektörünün ilk hibrit aracı ünvanını kazanacak. HIZIR’la başlayan hibrit zırhlı araç konsepti, yeni zırhlı araç geliştirmede de çığır açacak bir yenilik olmaya aday. İki şirketin üzerinde birlikte çalıştığı proje, her iki şirketin standında aynı anda tanıtıldı.

Katmerciler’den uzaktan kumandalı atış platformu

Katmerciler’in fuardaki bir diğer sürprizi ise ilk kez sergilediği uzaktan kumandalı atış platformu (UKAP) oldu. Otoriteler UKAP’ı, savunma sanayinde son yıllarda büyük atılımlar gerçekleştiren şirketin, senkronize insansız silahlı kara sistemlerine geçişte ilk adımı olarak değerlendirdi. Tüm fonksiyonları uzaktan kontrol edilebilen bir araç olan UKAP, atış, gözetleme, yaralı kurtarma başta olmak üzere çok işlevli bir araç olarak tasarlandı.

Özellikle kara kuvvetlerinden heyetlerin yakından inceleyip bilgi aldığı ve “çatışma bölgeleri için gerçek bir ihtiyaç” diye tanımladıkları UKAP, paletli bir araç. Saatte 25 kilometre hıza ulaşabiliyor ve beş saat kesintisiz çalışabiliyor. Araç, tasarım sürecinin başlangıcında atış platformu olarak düşünüldü ve üzerine Aselsan’ın SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi yerleştirilmiş durumda.

UKAP aynı zamanda modüler bir yapı olacak şekilde tasarlandı. Yeri geldiğinde termal ya da sensör hareketli kameralarla keşif gözetleme amaçlı kullanılabilecek bir işleve sahip. Hizmet ettiği birliğin mühimmatını taşımak amacıyla da kullanılabilecek. Çatışmada kalmış yaralı asker ve polisleri kurtarmak konusunda yaşanan sorunlara önemli ölçüde çözüm geliştirecek bir araç. Üzerine kurşun geçirmez bir hazne yapıp sıkıntılı bölgelerden hastayı taşımak için kullanılabilecek.

Bu araçları tek tek değil, grup halinde hareket ettirebilmek de mümkün olacak. Yeri geldiğinde 100-150 tane paleti sahaya sürüp, İHA’larla ya da insanlarla senkronize halde hareket ettirebilecek sistemler de mevcut. Farklı bir versiyonunun mayın temizleme aracı olarak kullanılması da projeler arasında. Bunların, Katmerciler tarafından etap etap devreye sokulacağı belirtiliyor.

HIZIR Yine Herkesin Gözdesi

Katmerciler, lansman ve duyurusunu yaptığı bu üç yeni ürün ve teknolojiyle birlikte fuarda gözde ürünlerini de sergiledi. NATO standartlarında geliştirilen, segmentinin en güçlü muharebe aracı HIZIR, yine fuar katılımcılarının gözdesi oldu. TSK ve Türk Emniyetinden çok sayıda yetkilinin yanı sıra yurt dışından çok sayıda ziyaretçinin de yakından ilgilendiği ve bilgi aldığı HIZIR, yakın dönemde sektörde kendisine önemli bir alan açacak gibi görünüyor.

Şirketin 4×4 taktik tekerlekli zırhlı personel taşıyıcı ailesinin ilk üyesi olan KHAN ve gizli zırhlama sistemi NEFER’le zırhlanmış 4×4 off-road jeep de yine büyük ilgi çekti.

Katmerciler’in tanıtımını yaptığı savunma portföyü içerisinde ayrıca, koruma kalkanı, uzaktan kumandalı zırhlı paletli ekskavatör, zırhlı kazıcı yükleyici iş makinesi, uzaktan kontrollü çok namlulu gaz atar sistemi, uzaktan kumandalı zırhlı belden kırmalı yükleyici iş makinesi, zırhlı otobüs, zırhlı damper, zırhlı lowbed treyler, zırhlı su tankeri ve zırhlı ADR’li tanker bulunuyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.