Aselsan’dan İHA’lara keskin göz

Aselsan’dan İHA’lara keskin göz

ASELSAN’ın  başta insansız hava araçları olmak üzere helikopterler ve uçaklar da kullanılabilmesi amacıyla geliştirdiği elektro-optik keşif, gözlem ve hedefleme sistemi olan CATS teslim edilmeye başlandı.

Milli Savunma Bakanlığı, bugün resmi sosyal medya hesabından milli İHA’larımıza takılacak, 15 yeni yerli lazer işaretleyicili kamera CATS’in (Common Aperture Targeting System) terörle mücadelede kullanılmak üzere ordumuza teslim edildiğini duyurdu.

ASELSAN’ın geliştirdiği çoklu algılayıcılı bir keşif, gözlem ve hedefleme sistemi olan CATS, insansız hava araçları, helikopterler ve uçaklar dahil, bir çok sabit veya döner kanatlı hava platformlarında kullanılabiliyor. 61 kilogram ağırlığındaki sistemde, 1.920×1.080 çözünürlüğe sahip renkli gündüz kamerası, 640×512 piksel dedektöre sahip yüksek çözünürlüklü 3. nesil IR kamera ve 650×480 piksel çözünürlüğe sahip çok dar bakış açılı düşük ışık kamerası için tek bir optik sensör yer alıyor. Çoklu ve eşzamanlı hedef takibi yapabilen CATS, yüksek irtifalardaki çok düşük sıcaklıklarda çalışabiliyor.

CATS sistemi ile elde edilen gündüz görüş görüntüsü

Common Aperture Targeting System isminin kısaltması olarak adlandırılan CATS azami 25 bin ft üzerindeki irtifalarda hassas hedef işaretlemesi yapabilmesinin yanında sistemin en önemli özelliklerinden biri de lazer işaretleyici ile lazer güdümlü mühimmatı hedefe yönlendirebilmesidir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.