Fransa’nın yeni savaş gemileri göreve hazır

Fransa’nın yeni savaş gemileri göreve hazır

Fransız Donanması hizmete giren yeni savaş gemileri ile genişliyor.

Fransız Deniz Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada Aquitaine sınıfı üçüncü FREEM (Çok maksatlı fırkateyn) olan Languedoc isimli firkateynin ve D’Entrecasteaux sınıfı Champlain isimli çok maksatlı geminin göreve hazır olduğu bildirildi.

Gemiler 4 Temmuz günü yapılan törenle aktif görev dönemine girmiş oldu.

Languedoc, Aquitaine ve Provence isimli ilk iki gemiden sonra göreve başlayan üçüncü gemi. Görev öncesinde denize dayanıklılık ve askeri kabiliyetlerini test amacıyla seyir faaliyetlerini kapsayan 104 günlük bir test döneminden geçen söz konusu gemi,  bu dönemde ABD, Kanada, İzlanda, Norveç ve İskoçya’ya liman ziyaretleri gerçekleştirdi. Gemi kuzey kutup dairesinde 80 derece enleminin kuzeyinde seyir icra etti.

FREMM programı kapsamında toplamda 10 geminin inşası öngörülüyor. Bu gemilerden 8 adedi Fransa, 2 adedi İtalyan Donanmasında görev icra edecek.

144 metre uzunluğundaki geminin tam yük deplasmanı yaklaşık olarak 6 bin 700 ton. 27 knot hıza ulaşabilen gemide 200 kişilik personel konaklayabiliyor.

Düz ve açılı yüzeylere sahip gövde yapısı ve kullanılan kompozit malzemeler sayesinde oldukça düşük bir radar izine sahip olan FREMM sınıfı gemiler, modüler yapıları ile birçok farklı silah ve sensör sisteminin kullanımı için kolaylıkla modifiye edilebiliyor. Ayrıca iki kapalı hangarı sayesinde NH90 veya EH101 gibi 10 ton sınıfındaki iki helikopter gemi üzerinde konuşlandırılabiliyor.

Champlain gemisi, ülke donanmalarının düşük maliyetli, modüler yapıdaki gemi ihtiyaçları kapsamında inşa edilmiş olup açık denizlerde karakol faaliyetlerini yerine getirmesi planlanıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.