FNSS Umman’a ilk PARS’ı teslim etti

FNSS Umman’a ilk PARS’ı teslim etti

Türk kara araçları sektörünün önde gelen firmalarından FNSS Savunma Sistemleri PARS tekerlekli zırhlı araç ailesi ile yeni bir ihracat başarısına daha imza attı. FNSS, Umman Ordusu için üretilen ilk PARS araçlarının teslimatı için Ankara’da tören düzenledi.

Defence and Technology 

FNSS, Umman ile yapılan sözleşme kapsamında ilk PARS III 8×8 teslimatını gerçekleştirdi. FNSS, Umman Silahlı Kuvvetleri için toplam 172 adet 6×6 ve 8×8 zırhlı araç üretecek.

PARS 8X8 aracı 30.000 kg azami yüklü ağırlığa sahip. Dizel motorla donatılan ve 100 km/s hıza ulaşabilen araç %60 dik, %30+ yan eğimde hareket edebilmekte, 70 cm yüksekliğinde dik engel ve 200 cm uzunluğunda hendekten geçebilmektedir.

700 km üzerinde menzili olan PARS 8×8, patlamaya ve delinmeye karşı özel önlemler alınmış yakıt tanklarına sahiptir. Acil durumlara karşı zırh altında yedek yakıt tankı mevcuttur. Özellikle yürüyen aksam ve güç aktarma sistemlerinin bakım ve değişimindeki bu kolaylık, araçları, benzerlerinden üstün kılıyor. 60 dakikadan daha az bir sürede sökülüp takılabilen güç grubu mimarisi, dikkat çekici bir yetenek olarak, kullanıcıya, sahada motor değiştirme avantajını kazandırıyor.

Aracın gövdesi, modüler tasarıma sahip zırh sistemleri sayesinde, kullanıcı tarafından istenilen koruma seviyesine getirilebiliyor. Gövde formu, karın altı yapısı, taban plakaları ve araçlar için özel geliştirilen mayın korumalı koltuklar, personeli, yüksek seviyede mayın ve el yapımı patlayıcı (EYP) tehdidine karşı koruyacak şekilde tasarlandı. Araç toplam 12 personel taşıyor.

İlk satış Malezya’ya

İlk ihracat başarısını Malezya’da elde eden PARS 8×8 aracının, Malezya’da AV8 ismi ile üretilen yeni türevi; 25 mm ve 30 mm kule ile 12,7 mm uzaktan komutalı kuleye sahip 4 farklı zırhlı muharebe aracı, 120 mm havan topu taşıyan zırhlı havan aracı, zırhlı keşif ve gözetleme aracı, zırhlı komuta aracı, zırhlı ambulans, zırhlı kurtarma aracı, zırhlı bakım aracı, zırhlı istihkâm ve KBRN aracı ve zırhlı muhabere aracı olmak üzere 12 farklı konfigürasyonda üretiliyor ve halen teslim ediliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.