Katar Rafale ve F-15’ten sonra Typhoon alıyor

Katar 24 adet Eurofighter Typhoon tipi savaş uçağı alımı konusunda İngiltere ile anlaşmaya vardı.

Körfez ülkeleri ile yaşadığı gerilimin ardından ABD (F-15QA) ve Fransa (Rafale) ile savaş uçağı tedarik programı başlatan Katar şimdi de İngiltere’den Eurofighter Typhoon almaya hazırlanıyor.

Katar Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Savunma Bakanı Halid el-Atiyye’nin, başkent Doha’da İngiltere Savunma Bakanı Micheal Fallon ile görüştüğü belirtildi.

Bölgedeki gelişmeler ile başta terörle mücadele konularında olmak üzere askeri işbirliğinin ele alındığı görüşmede tarafların ayrıca Katar’ın İngiltere’den 24 adet Typhoon tipi savaş uçağı alımını da içeren işbirliği anlaşmasını imzaladığı aktarıldı.

Libya, Irak ve Suriye’deki operasyonlar sırasında kendisini kanıtlayan hava-hava görevlerinin yanı sıra hava-yer görevlerini de yerine getirebilen Typhoon’un tasarımı çok amaçlı, delta kanatlı avcı uçağı olan Fransız Dassault Rafale ve İsveçli Saab Gripen uçakları temel alınarak yapıldı. Çeviklik ve gelişmiş elektronik sistemleri ile öne çıkan uçak iki adet Eurojet EJ200 motoru ile 2.390 km hıza ulaşabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.