Hindistan’a 20 yıl sonra ilk konvansiyonel denizaltı

Hindistan’a 20 yıl sonra ilk konvansiyonel denizaltı

Hindistanlı gemi üreticisi Mazagon Dock ilk Kalvari (Scorpene) sınıfı dizel elektrikli denizaltıyı Hindistan Donanmasına teslim etti.

Hindistan Deniz Kuvvetleri, Mumbai’deki Mazagon Tersanesi’nde Fransız Naval Group şirketinin teknoloji transferi ile üretilen ilk yerli dizel-elektrikli denizaltısını tüm sensör ve silah denemeleri tamamlandıktan sonra teslim aldı. İnşası planlanan altı adet Scorpene Sınıfı denizaltının ilki olan INS Kalvari 2015 yılı Ekim ayında suya indirildi. Deniz testlerine 2016 Mayıs’ında başlayan denizaltı Hindistan’ın son 20 yıldaki ilk konvansiyonel denizaltısı olma özelliğini taşıyor.

Denizaltı testlerin bir parçası olarak Exocet SM39 gemisavar füzesi ve torpido atışlarını da yaptı.

INS Kalvari’nin deniz denemelerinin uzaması nedeniyle hizmete girmesi gecikti. İkinci Kalvari sınıfı denizaltı INS Khanderi, 12 Ocak 2017’de suya indirildi ve şu anda testlere devam ediyor.

Hindistan torpidosunu arıyor

Öte yandan Kalvari (Scorpene) sınıfı dizel elektrikli denizaltılar için 150 adet ağır torpido alınacak.

Hindistan Savunma Bakanlığı tarafından söz konusu alım için Fransız Naval Group (Eski DNCS), Alman ThyssenKrupp Atlas Elektronik, Rus Rosoboronexport ve İsveçli Saab firmalarından teklif istendi.

Tekliflerin Eylül ayı sonuna kadar bildirilmesini isteyen Hindistan Savunma Bakanlığı alınacak torpidoların bir kısmının Hindistan’da üretilmesini şart koşuyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.