MAM-C ve MAM-L yüklü yeni SİHA’lar TSK envanterinde

MAM-C ve MAM-L yüklü yeni SİHA’lar TSK envanterinde

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), envanterine girdiği andan itibaren teröristle mücadelede hem yurt içinde hem de sınır ötesi operasyonlarda önemli katkılar sağlayan Bayraktar TB2 silahlı İHA’ların yeni seri 8 adedi daha teslim edildi.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Baykar Makina Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar haberi sosyal medya hesabından duyurdu. Bayraktar, “Her biri 4 adet akıllı mühimmat taşıyabilen yeni seri 8 adet SİHA’mız TSK’mıza teslim edildi, semalarımızda yerlerini aldı” ifadelerini kullandı.

Selçuk Bayraktar tarafından paylaşılan fotoğraflarda Silahlı Bayraktarların MAM-L ve MAM-C akıllı mühimmatlarla donatıldığı görülüyor.

Jandarma ve Emniyetin İHA’ları da Görevde

Türkiye, dünyada İHA’sını tasarlayıp milli akıllı mühimmatını özgün bir şekilde yapabilen 6 ülkeden biri konumunda bulunuyor.

Öte yandan, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünce de insansız hava araçları kullanılıyor. Jandarma Genel Komutanlığının SİHA’sı bu yılki operasyonlarda 55 teröristi etkisiz hale getirdi.

Roketsan’dan İHA’lara mini akıllı çözümler

Roketsan tarafından geliştirilen, lazer güdümlü, uzun menzilli tanksavar füzesi L-UMTAS’ın roket motorsuz bir sürümü olan MAM-L, halihazırda Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yer alan Bayraktar ve ANKA tarafından kullanılıyor. Öte yandan mühimmat Karayel taktik İHA’larına da entegre edildi. İHA’ların görev yaptığı çeşitli operasyonlarda başarıyla kullanılan MAM-L, sahada kendisini ispat eden bir mühimmat olarak öne çıkıyor.

Yaklaşık 22 kg’lık, düşük bir ağırlığa sahip olan ve boyu da 1 m’nin altında olan MAM-L, İHA’ların yanı sıra hafif taarruz uçakları için de maliyet-etkin bir çözüm oluşturuyor. MAM-L; hafif yapılara, zırhsız kara araçlarına, radar antenlerine, silah mevzileri gibi yumuşak hedeflere ve 50 m çaptan büyük bir alanda dağılmış personele karşı, yüksek infilaklı parçacık tesirli harp başlığı ile etkili oluyor. Mühimmat, atış irtifasına bağlı olarak 8 km’ye kadar menzillerde etkili olarak kullanılabiliyor.

Öte yandan Roketsan’ın Silahlı İHA’lar için geliştirdiği Mini Akıllı Mühimmat MAM-C’de Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yer alan Lazer Güdümlü Füze Cirit üzerinden üzerinden tasarlanmış itkisiz ve modifiye edilmiş versiyonudur. 8,5 kg ağırlığa ve 1 m’nin altındaki boyu ile mühimmat atış irtifasına bağlı olarak 8 km’ye kadar menzillerde etkilidir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.