1974 KIBRIS HAREKÂTINDAN TARİHİ FOTOĞRAFLAR

1974 KIBRIS HAREKÂTINDAN TARİHİ FOTOĞRAFLAR

Tarihçe

Türkler ile Rumlar arasında ilk olaylar, Osmanlı İmparatorluğu’nun adayı 1878 tarihli 50 yıl süreli kiralama antlaşmasıyla Birleşik Krallık’a bırakmasından sonra 1920’de kiralama süresinin dolmasına 8 yıl kala başladı. Bu olaylar sadece siyasi kavgalar olmakla birlikte silahlı çatışmalar şeklinde olmamıştır. 1920 yılında Rumların, İngiltere’nin onayını almadan Yunanistan’a katılma plebisiti yapmak istemesi ve Birleşik Krallık yönetiminin buna izin vermemesi, Rumların önce Birleşik Krallık’ı adadan çıkarmaya yoğunlaşmasına sebep oldu. 1950’lerin sonuna kadar süren hareketi, 1960 yılında uluslararası anlaşmalara dayanan bir Kıbrıs Cumhuriyeti kurulmasının yolunu açtı. Rumlar Birleşik Krallık’ın adadan çekilmesiyle, Türklerle birlikte ortak devlete razı olmadılar. Kıbrıs’ın tüm yönetimine kendileri el koyma yoluna gittiler; uluslararası anlaşmaları ve anayasayı çiğneyerek Türklere saldırılarda bulunmaya başladılar.

Google+ Linkedin

2 yorum

  • 90turk

    Koskoca ada başka ülkeye kiralanır mı yahu? Nasıl bir saçmalık bu böyle? Resmen; “Gel adaya yerleş, lojistik desteğini buradan yap ve İmparatorluğumu işgal et.” diye cesaret vermişiz… Sonrasında ise 1. Dünya savaşı ve Osmanlı tepetaklak :-/

  • kemal

    90TURK, Burada yazanlar çok özet, işin aslı öyle değil.
    -İttihat terakki ve sonrasında gelen zevat Osmanlıyı 93 harbi denen Osmanlı-Rus savaşına soktular. Sultan ll.Abdulhmit Han yeni tahta çıktığı için bu savaşa mani olamadı. Savaşta bu cahil güruh birbirine düştü ordu zaafa uğradı ve Ruslar yeşilköye kadar geldiler. Ve çok ağır şartlarla taleplerde bulundular. Sultan ll.Abdulhamit Han, Ruslar ile ingilizler arasında süren mücadeleyi bildiği için ingilizlere bir anlaşma teklif edip, Rusları tekrar görüşme masasına gelmeye mecbur etti ve kayıpların büyük çoğunluğunu telafi etti. İngilizlere teklif edilen şey şuydu; “Siz Hindistandan ticaret yapıyorsunuz bu ticaret yolunun güvenliği önemli. Biz size kıbrısta bir üst kuralım buradan ticaret gemilerinizin güvenliğini sağlayın..” işte bu imtiyaza karşılık istenen ise Ruslara yeni bir anlaşma için baskı yapılmasıydı. Dönemin süpergücü ingiltereydi. Ayrıca bu anlaşma süreli bir anlaşmaydı. Fakat sonradan gelenler her konuda olduğu gibi bunu da beceriksizlikle ellerine yüzlerine bulaştırdılar. 12 ada meselesi de buna benzer bir beceriksizliğe örnek olacak gösterilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.