NATO: TÜRKİYE, İTALYA VE FRANSA İLE HAVA SAVUNMA SİSTEMİ İÇİN GÖRÜŞÜYOR

NATO: TÜRKİYE, İTALYA VE FRANSA İLE HAVA SAVUNMA SİSTEMİ İÇİN GÖRÜŞÜYOR

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın almasının müttefik ülkeleri karşısına alma arayışı anlamına gelmediğini söyledi.

Reuters haber ajansına açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bunun Türkiye’nin kendi kararı olduğunu ve konuyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile konuştuklarını söyledi.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Eylül ayında buluştuğumda konuştum. Farklı devletlerden bu tür kabiliyetler edinmek istemenin ulusal bir karar olduğunu söyledim” diyen NATO Genel Sekreteri, Erdoğan’ın kapora ödemesi yaptıklarını ve sistemlerin 2019 yılında teslim edilmesini beklediklerini kendisine ilettiğini belirtti.

Romanya dönüşü askeri uçakta soruları yanıtlayan Stoltenberg, “Türkiye’nin S-400’ü NATO hava savunma sistemine entegre etmek gibi bir talebi olmadı” diye konuştu.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Ankara’nın Paris ve Roma’dan da benzer sistemler almak için görüşmelerde bulunduğunu ifade etti. Stoltenberg, “(Erdoğan) bana Türkiye’nin hava savunma sistemi tedarik etme imkanları üzerine Fransa ve İtalya ile diyalog içinde olduklarını söyledi” dedi. Stoltenberg diyalogla ilgili ayrıntı vermezken, Ankara’nın, İtalya tarafından NATO çerçevesinde Türkiye’ye konuşlandırılan SAMP-T füzelerinin yabancısı olmadığını belirtti.

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.