PARS Umman’da yeteneklerini sergiledi

PARS Umman’da yeteneklerini sergiledi

Umman’ın Nizva vilayetindeki Kraliyet Kara Kuvvetleri atış ve test alanında gerçekleşen, PARS 8×8 Tekerlekli Zırhlı Muharebe aracının atışlı faaliyetleri 22 Kasım 2017 tarihinde başarıyla icra edildi.

Umman Kara Kuvvetlerleri Komutanı ve üst düzey komutanların katılımı ile gerçekleşen faaliyette, kuvvet envanterine yeni katılan PARS 8×8 zorlu arazi şartlarında hareket yeteneği ve farklı hedef tiplerine karşı atış yeteneklerini sergiledi.

100m ile 2.500m arasındaki sabit ve hareketli hedefler, hareket halindeki araçtan yapılan atışlar neticesinde, başarıyla imha edildi.

Faaliyet kapsamında, Umman Kara Kuvvetlerleri Komutanı ile beraberindeki heyet, araçla ilgili incelemelerde bulunarak proje subaylarından bilgi aldılar. FNSS, Umman Silahlı Kuvvetleri için toplam 172 adet 6×6 ve 8×8 zırhlı araç üretecek.

PARS 8X8 aracı 30.000 kg azami yüklü ağırlığa sahip. Dizel motorla donatılan ve 100 km/s hıza ulaşabilen araç %60 dik, %30+ yan eğimde hareket edebilmekte, 70 cm yüksekliğinde dik engel ve 200 cm uzunluğunda hendekten geçebilmektedir.

700 km üzerinde menzili olan PARS 8×8, patlamaya ve delinmeye karşı özel önlemler alınmış yakıt tanklarına sahiptir. Acil durumlara karşı zırh altında yedek yakıt tankı mevcuttur. Özellikle yürüyen aksam ve güç aktarma sistemlerinin bakım ve değişimindeki bu kolaylık, araçları, benzerlerinden üstün kılıyor. 60 dakikadan daha az bir sürede sökülüp takılabilen güç grubu mimarisi, dikkat çekici bir yetenek olarak, kullanıcıya, sahada motor değiştirme avantajını kazandırıyor.

Aracın gövdesi, modüler tasarıma sahip zırh sistemleri sayesinde, kullanıcı tarafından istenilen koruma seviyesine getirilebiliyor. Gövde formu, karın altı yapısı, taban plakaları ve araçlar için özel geliştirilen mayın korumalı koltuklar, personeli, yüksek seviyede mayın ve el yapımı patlayıcı (EYP) tehdidine karşı koruyacak şekilde tasarlandı. Araç toplam 12 personel taşıyor.

İlk satış Malezya’ya

İlk ihracat başarısını Malezya’da elde eden PARS 8×8 aracının, Malezya’da AV8 ismi ile üretilen yeni türevi; 25 mm ve 30 mm kule ile 12,7 mm uzaktan komutalı kuleye sahip 4 farklı zırhlı muharebe aracı, 120 mm havan topu taşıyan zırhlı havan aracı, zırhlı keşif ve gözetleme aracı, zırhlı komuta aracı, zırhlı ambulans, zırhlı kurtarma aracı, zırhlı bakım aracı, zırhlı istihkâm ve KBRN aracı ve zırhlı muhabere aracı olmak üzere 12 farklı konfigürasyonda üretiliyor ve halen teslim ediliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.