Güney Koreli “K9 Thunder” Norveçli oldu

Güney Koreli “K9 Thunder” Norveçli oldu

Norveç ordusu topçu birliklerini Güney Kore üretimi K9 Thunder (Gök Gürültüsü) obüsü ile donatacak.

Norveç Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, Norveç hükümeti ile Koreli Hanwha Land Systems arasında 215,2 milyon dolar değerinde 24 adet K9 Thunder tedarik sözleşmesi imzalandığını duyurdu. Anlaşma kapsamında K10 mühimmat transfer aracı da tedarik edilecek. İlk teslimatların 2019 yılında yapılması planlanıyor.

Hanwha Land Systems CEO’su Son Jae-il, Avrupa’daki rakipleri karşısında satış anlaşması imzalayarak şirketin K9 Thunder’ın küresel tanınırlığa kavuştuğunu söyledi.

 “Fırtına” Güney Kore desteğiyle üretildi

Yüksek ateş gücü ve üstün manevra kabiliyeti ile K9 sınıfının en iyi obüs sistemlerinden biri olarak kabul ediliyor. 40 km menzile sahip obüs hareket halindeyken 30 saniye içinde atış görevine hazır olabiliyor ve ilk 15 saniye içinde ani atış olmak üzere 8 atımlık bir atış görevini bir dakika içinde tamamlayabiliyor.

Türk Kara Kuvvetleri’nin en önemli ateş gücü unsurlarından olan T-155 Fırtına obüsü de ilk etapta Güney Kore’nin teknik desteği ile K9’un ana alt sistemlerinin kullanılmasıyla Aselsan ve 1’inci Ana Bakım Merkezi Komutanlığı işbirliğiyle üretildi.

Kaynak: defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.