ASELSAN, ROKETSAN ve EUROSAM Hava Savunma Sistemi için imza attı

ASELSAN, ROKETSAN ve EUROSAM Hava Savunma Sistemi için imza attı

ASELSAN ve ROKETSAN Türkiye’nin gelecekte sahip olmayı hedeflediği uzun menzilli hava ve füze savunma sisteminin geliştirilmesine yönelik olarak Fransız-İtalyan konsorsiyumu EUROSAM ile anlaşma imzaladı.

EUROSAM tarafından yapılan açıklamada, uzun menzilli hava savunma ve füze projesi için Eurosam ile Türk ortakları Aselsan ve Roketsan arasında süresi 18 ay olan sözleşme imzalandığı belirtildi.

Açıklamada, sözleşme takvimine göre üç ülkenin geliştireceği füze programının 2020’lerin ortasında hazır olmasının öngörüldüğü ve hayalet uçaklar, insansız hava araçları ve füzelerden kaynaklanan tehditlere karşı savunma imkanları sağlamasının hedeflendiği belirtildi.

EUROSAM açıklamasında, “Ortak geliştirme faaliyetlerinin Türkiye’nin kendi hava savunma ve füze sistemi geliştirme programını desteklemesinin yanı sıra, ihracat ve Türkiye-İtalya-Fransa arasında daha uzun dönemli işbirliği imkanları yaratması bekleniyor” denildi.

Sözleşme Fransa’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında gerçekleştirilen görüşmeler esnasında imzalandı.

Fransa, İtalya ve Türk savunma bakanları Kasım ayında ortak savunma projelerinde işbirliği yapmak üzere bir niyet beyanı imzalamışlardı.

Bakan Canikli: SAMP-T’nin gelişmiş versiyonu için çalışacağız

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, geçtiğimiz Kasım ayında TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmasında,”Hava ve füze savunma sistemi ihtiyacımızın orta ve uzun vadede, teknoloji transferi ve ortak üretimi de mümkün kılacak şekilde gidermeye yönelik EUROSAM firmasının ortakları olan İtalya ve Fransa savunma bakanları ile üçlü Niyet Beyanı’nı 8 Kasım 2017 tarihinde imzaladık. Söz konusu Niyet Beyanı ile öncelikle Türk, Fransız ve İtalyan firmalardan müteşekkil bir konsorsiyumla EUROSAM öncülüğünde SAMP-T’nin daha gelişmiş bir versiyonunu birlikte tanımlamak, geliştirmek, üretmek ve kullanmak için başlatılacak işbirliği hedeflenmektedir. Kısa süre içerisinde de bu görüşmeleri kesin bir sonuca ulaştırmayı ve nihai bir anlaşma imzalamayı öngörüyoruz” demişti.

NATO’nun Güney kanadının güvenliğini artırmak amacıyla İtalya tarafından Türkiye’ye konuşlandırılan SAMP-T aynı anda 100’ü aşkın hedefi tespit edebiliyor. Radar alan menzili 600 kilometrenin üzerinde olan SAMP-T, 1 komuta kontrol merkezi, 1 yedekleme ünitesi, 8 Aster-30 tipi füze fırlatan 4 bataryadan oluşan sistemin etkili menzili 100+ kilometredir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.