Aselsan teknolojisi inşaat sektörüne giriyor

Aselsan teknolojisi inşaat sektörüne giriyor

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü arasında, Türkiye’de inşaatlarda kullanılan betonun denetiminin elektronik ortamda yapılması amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.

Savunma Sanayii Müsteşarı Prof.Dr. İsmail DEMİR ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof.Dr. Mustafa ÖZTÜRK’ün katılımlarıyla 04 Ocak 2018 tarihinde imzalanan protokolle standartlara/projelere uygun kaliteli ve güvenli yapılaşma temin edilerek can ve mal güvenliğinin sağlanması ve inşaatların denetimine ilişkin gerekli tedbirlerin alınması amaçlanıyor.

E-Beton ile hata oranı sıfıra indirilecek

Türkiye’deki yapı stokunu oluşturan inşaatlarda en çok tercih edilen yapım sistemi olan betonarme, karkas sisteminde betonun yapı güvenliğini %100 etkiliyor. Düşük oranlarda da olsa; üretim alanı, şantiye ve laboratuvar ortamlarında beton kalitesinde hata, kayıp ve kaçaklar yaşanıyor. Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın inşaat yapım uygulamalarına yönelik deneyim ve bilgi birikimi ile Türk Savunma Sanayiindeki izleme, güvenlik ve bilişim konusundaki teknik kabiliyet, tecrübe ve bilgi birikiminin birleştirilerek betonda çipli sistem yani e-beton uygulamasına geçilecek. Bu sayede betondaki hata, kayıp ve kaçak oranlarının sıfır ya da sıfıra en yakın hale getirilmesi sağlanacak.

Aselsan çip üretecek

Protokol ile 2018 yılı ikinci yarısında Ar-Ge çalışmalarının akabinde Türkiye genelinde RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) etiketleri kullanılarak beton denetiminin daha etkin ve verimli bir şekilde yapılması planlanıyor.

İnşaatlarda kullanılan betonun standartlara/projelere uygunluğunun tespitine yönelik yapılan işlemlerin her biri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından izlenebilir olacak. Ayrıca çiplere ya da deneylerin gerçekleştiği cihazlara Bakanlık bilgisi/izni dışında herhangi bir müdahale yapılamayacak ve sonuçlar doğrudan yazılım sistemine aktarılacak.

Kısa adı EBİS olan bu sistemin devreye girmesinden itibaren 1 yıl içerisinde de kullanılacak çiplerin yerli üretimle elde edilmesi Aselsan tarafından sağlanacak.

E-beton sisteminin yurt genelinde kullanılmaya başlanmasından itibaren denetim ve deney sonuçlarının yapı sahibi ya da kullanıcısı ile paylaşılmasına olanak sağlayacak olan e-devlet sistemine entegrasyonu çalışmaları da eşzamanlı olarak sürdürülüyor. Bu sayede inşaatlardaki yapı denetim hizmetlerinin doğal bir denetime tabi olacağı da değerlendirilmektedir.

Öte yandan, dünyada sınırlı sayıda üreticisi bulunan ve birçok sektörde de kullanım alanı bulunan RFID etiketlerin kısa zaman içerisinde Türkiye’de de üretilmesine imkân sağlanarak inşaat sektörünün yanı sıra diğer sektörlerde de yerli ve milli RFID etiketlerin kullanımına geçilmesi hedefleniyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.