Özel Kuvvetlerin “Nano” ve “Mini” İHA’ları

Özel Kuvvetlerin “Nano” ve “Mini” İHA’ları

Genelkurmay Başkanlığı tarafından hazırlanan Özel Kuvvetler Komutanlığı tanıtım videosu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin sosyal medya hesaplarında yayınlandı. TSK’nın en seçkin birliklerinden olan Özel Kuvvetlerin teknik kabiliyetinin hangi seviyede olduğunu gösteren videoda en dikkat çeken ekipmanlar arasında PD-100 Black Hornet ile Aerovironment Puma Mini İnsansız Hava Aracı yer aldı.

Black Hornet, 2016 yılında  dünyanın önde gelen kızıl ötesi kamera sistemleri üreten FLIR Systems’e 134 Milyon dolara satılan Norveçli Prox Dynamics tarafından geliştirildi.

Avuç içine sığabilecek kadar küçük olan Nano İHA Black Hornet başta ABD ve Birleşik Krallık olmak üzere bir çok ülke ordusunun envanterinde yer alıyor. Sistem özellikle İngiliz Özel Birliklerinin Afganistan’da kullanmasıyla kendisini kanıtladı.

PD-100 Black Hornet ülkemizde de Özel Kuvvetler Komutanlığının yanı sıra Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığına (JÖAK) bağlı timler tarafından da kullanılmaktadır.

18km hızla uçabilen Black Hornet, taşıdığı EO/IR kamera ile 1.6 km mesafeden gerçek zamanlı görüntü aktarabiliyor. Uçuş süresi ise 25 dakika olan 18 gr. ağırlığındaki İHA 1dk içinde uçuşa hazır olabiliyor.

Sulak alanlara iniş yapabiliyor

ABD’li AeroVironment tarafından kara ve deniz operasyonları için tasarlanan Puma Mini İHA 6.1 kg ağırlığındadır.

83 km hıza ulaşabilen Puma, 3.5 saatin üzerinde havada kalabiliyor.

Elle yada katapult sistemiyle de atılabilen İHA’nın görev menzili ise 15 km’dir. Elektro-optik ve kızılötesi kameralar taşıyabilen Puma’nın faydalı yük kapasitesini arttırmak için kanat altında operasyonel kanca da bulunuyor.

Öte yandan İHA su geçirmez gövdesi sayesinde sulak alanlara da iniş yapabiliyor.

 

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.