Romanya’ya milyar dolarlık “Piranha”

Romanya’ya milyar dolarlık “Piranha”

Romanya Kara Kuvvetleri uzun yıllardır hizmette olan Sovyet dönemi zırhlı araçları Piranha V ile değiştirecek.

Romanya Savunma Bakanlığı ile General Dynamics European Land Systems firması arasında Piranha V 8×8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçların üretimi için sözleşme imzalandı. Sözleşme kapsamında 1 milyar dolar değerinde 6 farklı konfigürasyonda (zırhlı piyade aracı, komuta kontrol aracı, ambulans, havan v.b) 227 adet Piranha V üretilecek. Romen ordusu bünyesinde uzun yıllar hizmet veren Sovyetler Birliği dönemine ait zırhlı personel taşıyıcıların yerini alacak olan Piranha 5’lerin 36 adeti bu yıl içerisinde teslim edilecek. Geri kalan araçlar ise Bükreş’te lisans altında üretilecek.

Zırh delici mermilere karşı korumalı

30.000 kg azami yüklü ağırlığa sahip olan Piranha 5 MTU 6V199 TE20 dizel motorla donatıldı. 100 km hıza ulaşabilen araç %70 dik, %40+ yan eğimde hareket edebiliyor. 550 km menzili olan aracın gövde formu ve karın altı yapısı içinde bulunan personeli 14.5mm zırh delici mermi, tanksavar ve mayın tehdidine karşı koruyacak şekilde tasarlandı.

11 kişilik personel taşıma kapasitesine sahip olan araca 12.7mm uzaktan komutalı silah sistemi, 25/ 30mm otomatik top veya 105mm top entegre edilebiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.