“HIZIR” sınır görevine hazırlanıyor

“HIZIR” sınır görevine hazırlanıyor

Türk savunma sanayisinde segmentinin en güçlü muharebe aracı olan HIZIR yeni görevlere hazırlanıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğünün “Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı Geliştirme Projesi” (KIRAÇ)’nde tercih edilen ve Portekiz Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda NATO Destek Ajansı (NSPA)’nın başlattığı 167 adet Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı kapsayan ihalede İspanyol UROVESA VAMTAC ürünü ST5 aracına karşı yarışan Hızır, ASELSAN’ın Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Biriminden aldığı Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) sınırlarının gözetleme kapasitesinin artırılmasına yönelik mobil gözetleme araçları tedariki işi kapsamında envantere girecek.

Kırsal ve kentsel alanlardaki yoğun çatışma koşulları altında yüksek performans gösterecek şekilde tasarlanan Hızır aracı üzerine şekillendirilecek mobil gözetleme araçlarında Aselsan’a ait SECANS Güvenlik Yönetim Yazılımı, Akustik Atış Yeri Tespit Sistemi, ACAR Kara Gözetleme Radarı, ŞAHİNGÖZÜ-OD Elektro-Optik Sensör Sistemi ve 9661 V/UHF Araç Telsizi ile diğer bilişim ekipmanları yer alacak.

Katmerciler AŞ İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci AA’ya yaptığı açıklamada, “Ankara’daki ilk seri üretimimiz ASELSAN ile imzaladığımız Hızır Projesi olacak. Bu aracımız keşif-gözetleme amaçlı kullanılacak ve bu yönde donatılacak. Hızır’la Türkiye’de ilk kez 400 beygirlik bir motor kullandık. Bu, aracın daha kuvvetli olması açısından büyük avantaj sağladı. Beygir başına düşen tonu daha yüksek bir araç tasarladık. O yüzden elimiz daha rahattı.

Hızır’da, aracın manevra ve operasyon yeteneğini dikkate almakla kalmıyor, aracın taşıdığı canlara maksimum koruma sağlamasına önem veriyoruz. Hızır, NATO standartlarında, balistik seviyesi yüksek, mayına karşı yüksek koruma seviyesiyle ve yüksek manevra kabiliyetiyle askerimizin ihtiyaç ve beklentilerini tam olarak karşılayan, çatışma bölgelerinde ve sahadaki güvenilir bir dostu olacak. Aynı zamanda bakım ve onarımı son derece kolay bir zırhlı. Ülkemizin içinde bulunduğu ateş çemberini dikkate aldığımızda ordumuzun operasyon gücünü artırmada ve askerimize yüksek güvenlik sağlamada çok önemli yardımcılar olacak.

Aracın prototipini yüzde 70 civarında tamamladık. Önümüzdeki ay tümüyle tamamlanacak ve kalifikasyon testlerine hazır olacak. İlk teslimat tarihi kritik tasarımdan sonra netleşecek. Teslimatların tümünü 2018 içerisinde tamamlayacağız.” dedi.

İlk hibrit zırhlı için tasarım değişiyor

Katmerci, ASELSAN’la Hızır için yürüttükleri “Türkiye’nin ilk hibrit konsept zırhlı aracı” projesine ilişkin de bilgi verdi.

Otomotiv sanayisinin hibrit ya da elektrikli araca yöneldiğini, bunun ilerleyen dönemde zırhlı araçlara da yansımasını beklediklerini dile getiren Katmerci, hibrit aracın maliyet ve operasyonel anlamda birçok avantajı bulunduğunu vurguladı ve hibrit araçla elde edilecek kazanımlara ilişkin şunları kaydetti:

“Motor hacmini küçültüp torkunu, kuvvetini artırabileceğiz. Böylelikle aracın aerodinamik dizaynını değiştiriyor ve görüş kabiliyetini artırabiliyorsunuz. Şu anda araçla ilgili yeni bir tasarım yapmaya çalışıyoruz. Tasarımdaki yenilik ve iyileştirmelerle bu yıl içerisinde testlerini tamamlamayı hedefliyoruz.

Hibrit araçla operasyonel anlamda belirli bir süre tümüyle sessiz olarak ilerleyebiliyorsunuz. Bu da düşmanın sizi fark etmemesini sağlıyor. Yine egzoz ve motor ısısı olmadığında termal olarak da görüntülenme riski düşüyor.

Bu projeyle ithal edilen bazı komponentlerden de kurtulma olanağı olacak. Örneğin, hibrit araç tasarladığımızda doğrudan akslardan tahrik alacağı için transfer kutusuna, dolayısıyla bir ithal girdiye olan ihtiyaç ortadan kalkacak.

Maliyet anlamında yakıt tasarrufu olacak. Gelecekte orduların envanterinde bu tür araçların artacağını düşünüyoruz. Türkiye’de bunu ilk kez gerçekleştiriyor olacağız. En yakın zamanda da kuvvetlerimizin envanterine gireceğine inanıyoruz. Amacımız bu yıl içerisinde testlerin tamamlanmasıyla aracı kuvvetlerin kullanımına hazır hale getirmek.”

Katmerciler’in cirosunun yaklaşık yüzde 60’ının ihracata dayalı  olduğuna dikkati çeken Katmerci, sivil ürünlerini 57 ülkeye ihraç ettiklerini  söyledi.

Bu kanalı da kullanarak savunma sanayisi ürünlerinin ihracatını gerçekleştirmek istediklerini belirten Katmerci, “Hızır sahadan gelen geri bildirimlerle dizayn edildi. Türkiye ve dünyadaki araçlar değerlendirilip güvenlik güçlerinin isterlerine en yakın hatta üzerinde bir tasarım yapıldı. Bu en büyük avantajımız. Elbette Türkiye’deki kuvvetlerin kullanıp envantere girmesi bizim açımızdan çok önemli. Bunun yanında şu anda Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’da 3 ülkeyle irtibat halindeyiz. En büyük hedeflerimizden birisi bu yıl içerisinde  Hızır’la ilgili ihracat gerçekleştirebilmek ya da bir sözleşme imzalayabilmek. Savunma sanayisinde de ülkeye döviz kazandırmak istiyoruz.” diye konuştu.

Hedef daha büyük araçlar

Furkan Katmerci, 4×4 araçların yanı sıra savunma sanayisindeki farklı  ihtiyaçlara cevap vermek için üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

Olabildiğince geniş bir ürün gamına sahip olmayı hedeflediklerini vurgulayan Katmerci, “Bunu da mevcutlardan daha iyisini yaparak gerçekleştirmek istiyoruz. 4×4 araçların yanında 6×6, 8×8 bütün kara araçlarına yer almak  istiyoruz. Bu araçları da üretmek hedeflerimiz arasında bulunuyor.

Bunlarla  ilgili prototip çalışmaları yapıyoruz. Türkiye’nin envanterine baktığımızda 6×6,  8×8 araçlar büyük ihtiyaç. Avrupa da da son yıllarda alımlarda bu tür araçlar öne çıkıyor. Yılın ikinci çeyreğinde bu konudaki çalışmalarımız gündeme gelecek. Bunlarla ilgili görseller ve konfigürasyonlarla ilgili paylaşımlar ortaya çıkacak.” değerlenmesinde bulundu.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com/Anadolu Ajansı
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.