ASELSAN “ATOM”un seri üretimine başlıyor

ASELSAN “ATOM”un seri üretimine başlıyor

ASELSAN 35 mm parçacıklı akıllı mühimmat ATOM’un ve modernize edilen 35 mm çekili hava savunma sistemlerinin seri üretimine başlıyor.

ASELSAN ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında 29 Aralık 2017 tarihinde imzalanan “35 mm Hava Savunma Sistemi Modernizasyonu ve Parçacıklı Mühimmat Tedariki” Sözleşmesi kapsamındaki faaliyetler 15 Ocak 2018 tarihinde yapılan imza töreni ile başlatıldı.

Törene Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail DEMİR’in yanı sıra SSM ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nden çok sayıda üst düzey yetkili katıldı.

Sözleşme kapsamında üretilecek olan sistemler K.K.K.lığı ve Hv.K.K.lığına teslim edilecek. 35 mm Hava Savunma Sistemi Modernizasyonu ve Parçacıklı Mühimmat Tedariki Projesi kapsamında, ASELSAN tarafından geliştirilen ve ilk örnekleri 2016 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (K.K.K.lığı)’na teslim edilen 35 mm Çekili Hava Savunma Takımı’nın ve 35 mm Parçacıklı Mühimmat’ın (ATOM) seri üretim faaliyetleri yürütülecek.

Bunlarla beraber söz konusu sistemlerin üst seviye komuta kontrol unsurları olarak K.K.K.lığı için Batarya Komuta Kontrol Merkezi (BKKM) ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı (Hv.K.K.lığı) için Batarya Komuta Kontrol Harekat Merkezi (BKKHM) geliştirilecek ve seri üretimleri yapılacak.

Geliştirme çalışmalarına 2010 yılında başlanan sistemler, 01 Aralık 2015’te hızlı hedef uçak kullanılarak gerçekleştirilen atışlı testlerde Parçacıklı Mühimmat ile birlikte havadan karaya füzelere karşı etkinliklerini ispatlamıştı. Haziran 2016’da K.K.K.lığı envanterine giren sistemler 20 Ekim 2017 tarihinde gerçekleştirilen “Ateş Serbest 2017” tatbikatında hedef uçakları tam isabet ile vurmuştu.

ASELSAN tarafından 2010 yılında SSM ile imzalanan sözleşme kapsamında MKE Kurumu ve Tübitak-SAGE ile birlikte çalışmalarına başladığı hava savunma top sistemlerinin güncel hava tehditlerine karşı sağladığı yüksek etkinlikte en önemli role sahip bileşenlerden birisi olan 35mm Parçacıklı Akıllı Mühimmat tamamıyla yurtiçinde geliştirildi.

ASELSAN ve FNSS işbirliğinden “KORKUT” ortaya çıktı

ASELSAN’ın FNSS Savunma ile birlikte geliştirdiği ve 2016 yılından bu yana K.K.K.lığı tarafından kullanılmakta olan KORKUT Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi’nin de geçen sene başlatılan seri üretim çalışmaları başarıyla devam ediyor.
Paletli bir araç üzerinde yüksek manevra kabiliyetine sahip olan KORKUT Sistemi; askeri birliklerin ve kritik tesislerin hava savunmasını sabit ve hareketli olarak yapabiliyor.

Bir sistem olarak KORKUT; Komuta Kontrol Aracı (KKA) ve Silah Sistemi Aracı (SSA)’ndan oluşuyor. KKA, 3-boyutlu arama radarı ile hedef tespit ve takibini gerçekleştiriyor. Ayrıca yerel hava resmini oluşturuyor ve tehditleri değerlendirerek, SSA’lara hedef ataması yapıyor. SSA ise hedefi, atış kontrol radarı ya da elektro-optik algılayıcılar ile takip ederek, 2 adet 35 mm’lik topuyla ateş altına alıyor. Bu toplar, 35 mm parçacıklı mühimmatı kullanıyor. Sistem, KKA üzerinden, üst düzey komuta-kontrol sistemleri ile entegre bir şekilde de çalışabiliyor.

Gerek SSA gerekse KKA, FNSS’nin; komuta kontrol, büyük ölçekli mobil radar, topçu ateş destek, kundağı motorlu topçu ve füze sistemlerini taşımak üzere özel olarak geliştirdiği paletli taşıyıcı platformu olan ZMA 30 üzerinde şekillendirildi. ZMA 30, Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-A) projesinde de kullanılıyor. Yüksek süspansiyon kapasitesi, yüksek güç gurubu performansı ve geniş bir iç hacim sunan ZMA 30’un en dikkat çekici özelliği, amfibik olarak da konfigüre edilebilmesi. Bu özelliği, KORKUT’u, mevcut tüm diğer orta kalibre namlulu ve kundağı motorlu hava savunma sistemleri içerisinde benzersiz kılıyor. Ana muharebe tankı ve zırhlı muharebe aracı gibi zırhlı unsurlarla birlikte hareket edebilen ve hareket halinde de atış yaparak bu unsurların hava savunmasını sağlayan KORKUT sisteminin akarsu gibi doğal engelleri tek başına geçebiliyor olması, sisteme önemli bir taktik avantaj sağlıyor.

35mm Parçacıklı Akıllı Mühimmat;

Genel Özellikler
• Hassas Namlu Çıkış Hızı Düzeltmesi
• Geliştirilmiş Parçacık Saçılımı
• Yüksek Penetrasyon Etkinliği
• 4 km Etkili Menzil
• Yüksek Güvenilirlik Değerine Sahip Güvenlik ve Kurma Mekanizması
• Yüksek Hassasiyetli Zaman Programlama
• Elektromanyetik Karıştırmaya Karşı Dayanım
• 20 Yıl Raf Ömrü

Teknik Özellikler

• Tam Atım Mühimmatın Ağırlığı : 1750 gr
• Tam Atım Mühimmatın Uzunluğu : 387 mm
• Tapa : Zaman Programlı İntihar Modlu Dip Tapa
• Namlu Çıkış Hızı : 1020 m/sn
• Maksimum Menzil : 12500 m
• Etkili Menzil : 4000 m
• Kullanılabileceği Silah : 35×228 mm 90 Kalibre Şeritsiz Silah

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.