Kamikaze İHA “KARGU” TSK envanterinde

Kamikaze İHA “KARGU” TSK envanterinde

Savunma Sanayii Müsteşarlığı sosyal medya hesabından otonom döner kanatlı vurucu İnsansız Hava Aracı “KARGU”nun Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edildiğini duyurdu.

SSM sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda,” Güvenlik güçlerimizin anlık hedef tespit, takip ve imha kabiliyetinin arttırılması için Özel Kuvvetler Komutanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığına Döner Kanat Vurucu İHA “KARGU” teslimatı gerçekleştirildi” dedi.

Savunma Teknolojileri ve Mühendislik AŞ (STM) tarafından geliştirilen “kamikaze drone”lar, seri üretim sürecinin ardından envanterdeki yerini alıyor.

‘Dağ başındaki gözlem kulesi‘ ve ‘Atmaca’anlamlarına gelen KARGU, yüksek performanslı seyrüsefer ve hareketli hedeflere yönelik kamikaze özellikleri ile öne çıkıyor. Gece-gündüz operasyonel faaliyetler için geliştirilen döner kanatlı Kargu, operasyon sahasında çok kısa bir sürede göreve hazır hale getirilerek tali zararları en aza indirecek şekilde hassas vuruş yapabiliyor. Otonom veya uzaktan kumanda ile kullanılabilen 6,3 kilogram ağırlığındaki KARGU’nun mühimmatı da arazide kolaylıkla değiştirilebiliyor.

KARGU, bin metre azami irtifaya 72 kilometre/saat hıza çıkabiliyor. Lazer mesafe bulucu, görev iptal, acil imha gibi özellikleri de bulunan 5 km menzili olan dronun, asimetrik harp ve sınır güvenliği alanlarında ön plana çıkması bekleniyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.