“HIZIR” patlatma testlerinde gücünü kanıtladı

“HIZIR” patlatma testlerinde gücünü kanıtladı

Türk kara araç sektörünün iddialı oyuncusu HIZIR patlatma testlerinde de gücünü kanıtladı.

Katmerciler tarafından geliştirilen, kısa bir süre içerisinde iki önemli projeye adını yazdıran sınıfının en güçlü muharebe aracı olan HIZIR patlatma testi de dahil olmak üzere tüm testlerden başarıyla geçerek göreve hazır olduğunu gösterdi.

400 beygirlik motor gücüyle segmentinin en güçlüsü olan HIZIR, NATO standartlarında geliştirilmiş ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve Emniyet güçlerinin operasyon gücünü artırmada önemli bir güç olmaya aday. Manevra kabiliyeti çok yüksek olan araçta hem güvenlik en üst seviyede tutuldu, hem görev yapacak personelin rahatlık ve konforu için tüm ayrıntılar gözetildi.

Bağımsız süspansiyonlu ve 4×4 özelliği ile arazi koşullarında yüksek stabilite sağlayan, tam otomatik şanzımana sahip HIZIR, yüksek balistik korumanın yanı sıra mayın ve el yapımı patlayıcılara karşı yüksek dayanıklılığını yurt dışı merkezli yapılan bağımsız testlerle de gözler önüne serdi.

Bağımsız bir kuruluş temsilcisinin gözetiminde gerçekleştirilen patlatma testlerinde, hem alt bölgesinden hem yan taraflardan yapılan patlatmalarda aracın beklentilerin üzerinde bir dayanıklılığa sahip olduğu ortaya çıktı.

HIZIR ile gece operasyonları daha kolay

Dokuz personel kapasiteli HIZIR, patlak gider (run-flat) ve merkezi lastik şişirme sistemi gibi özellikler de eklenerek askeri kullanımda güveni artırıyor. Arazideki kullanımda üstün performans sergilemesi için yüksek tırmanabilirlik, karınaltı mesafesi, sudan geçme derinliği, yaklaşma uzaklaşma açıları, yüksek manevra kabiliyeti gibi özellikler kazandırıldı.

Sahadan elde edilen geri bildirimler doğrultusunda aracın tasarımı savrulmayı daha da azaltacak, görüş seviyesini hep üst seviyede tutacak şekilde geliştirildi. Ayrıca gece sürüş kolaylığı sağlamak amacıyla da karartma far sistemine ilave gece görüş özelliği eklendi.

Aracın patlayıcılara karşı direncini artırmak üzere karın bölgesi özel olarak tasarlanırken, koltuklar da araç içindeki personelin güvenliğini artırmak üzere basıncı azaltacak şekilde tasarlandı.

%70 tırmanabilirlik, 100 cm sudan geçme, %30 yan eğimde harekette sorunsuz manevra kabiliyetine sahip HIZIR’ın saatteki hızı 120 km’ye çıkabiliyor.

HZIR her görevin aracı

HIZIR, komuta kontrol aracı, KBRN aracı, sis havanı, çeşitli silah sistemlerinin kolay entegre edildiği alternatif konfigürasyonlar için çok yönlü, düşük maliyetli ve kolay bakım sağlayan bir platform olma niteliğini taşıyor.

Kırsal ve kentsel alanlardaki yoğun çatışma koşulları altında yüksek performans gösterecek şekilde tasarlanan HIZIR’ın hizmete girmesiyle Türk güvenlik güçleri zorlu arazi ve iklim koşullarında manevra kabiliyeti ve koruma seviyesi en üst seviyede her türlü ihtiyaca cevap verebilen bir araç kazanmış olacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.