İsrail’den İtalya’ya ikinci istihbarat uçağı

İsrail’den İtalya’ya ikinci istihbarat uçağı

İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii şirketi (IAI) İtalyan Hava Kuvvetlerine ikinci Havadan Erken Uyarı ve Kontrol Gözetleme Uçağını da teslim etti.

İtalya ile İsrail arasında 2012 yılında imzalanan anlaşma kapsamında İsrail İtalya’ya 30 adet M-346 jet eğitim uçağı, İtalya da İsrail’e iki adet G550 Havadan Erken Uyarı ve Kontrol Gözetleme Uçağı (CAEW) IAI EL/W-2085 siparişi vermişti. İtalya ilk uçağı 2016’da teslim almıştı.

İtalyan Hava Kuvvetlerine teslim edilen Gulfstream G550 iş jeti üzerine şekillendirilen CAEW havadan erken uyarı ve komuta kontrol uçaklarında İsrailli Elta ve İtalyan Leonardo tarafından ortaklaşa geliştirilen NATO uyumlu iletişim sistemi bulunuyor.

Havadan erken ikazın yanında taktik gözlem, yer hedeflerinin belirlenmesi ve istihbarat toplanması görevlerini yerine getiren uçağın gövdesinin her iki yanında 2 L-bant antenleri, burun ve kuyruk kısmında ise 2 S-bant antenleri yer alıyor.

L-bandında çalışan IAI EL/M-2085 radarı, AESA ve aktif faz atlama modunda kullanılabiliyor.

Üzerindeki S band radar sayesinde 185 kilometre çapındaki alanı 360 derece tarayabilen uçak, 2 ile 4 saniye arasında hedef verilerini otomatik olarak güncelliyor. Çift motorlu, uzun menzilli Gulfstream G550’ler 41 bin feet yani 12 bin 500 metre irtifaya çıkabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.