“ATAK” Afrin’de sahneye çıktı

“ATAK” Afrin’de sahneye çıktı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e düzenlediği Zeytin Dalı Harekatında T129 ATAK Helikopterleri belirlenen hedefleri ateş altına aldı. Böylece ATAK helikopterleri ilk yurtdışı operasyonuna katılmış oldu.

TSK tarafından 20 Ocak Cumartesi günü saat 17.00’de başlatılan “Zeytin Dalı Harekatı”nda bir ilk yaşandı. Dün gece çekilen ve sosyal medyada yayınlanan videolarda T129 ATAK helikopterleri belirlenen terör hedeflerini 20 mm. top ile vurdu.

Özellikle omuzdan atılan Hava Savunma Sistemi (MANPADS) riskine karşı istihbarat bilgisinin yetersizliğinden dolayı sınır ötesi operasyonlarda helikopterler genellikle kullanılmıyor. Daha önce Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurtiçi ve Irak’ın kuzeyinde gerçekleştirdiği teröristlerle mücadele operasyonlarında AH-1 Cobra helikopterlerimiz yerden füzeler tarafından vurulmuş ve pilotlarımız şehit olmuştu.

Bunun en acı örneği son olarak 13 Mayıs 2016’da Hakkari Çukurca’da yerdeki birliklere ateş desteği sağlayan AH-1W Super Cobra helikopterinin 9K38 IGLA (SA-18 Grouse) tipi omuzdan atılan hava savunma sisteminden ateşlenen füze ile vurulmasıyla yaşandı. Olayda Kara Pilot Üsteğmen Burak Bikebahşi ile Kara Pilot Üsteğmen Müjdat Kerem Şahan şehit olmuştu.

Ayrıca, 18 Mayıs 1997 tarihinde Çekiç Harekatı kapsamında Çukurca ilçesinde bir AH-1W Super Cobra, PKK terör örgütü mensupları tarafından fırlatılan SA-7B (Strela-2M) füzesiyle düşürülmüş ve 2 pilotumuz şehit olmuştu. Bir olayda 24 Şubat 2008’de Irak’ın kuzeyine düzenlenen Güneş Harekâtında yaşandı. Bir AH-W Super Cobra, teröristler tarafından fırlatılan RPG-7 roketinin kuyruğuna isabet etmesi nedeniyle düşmüş, olayda Kara Pilot Yüzbaşı Tekin Işık ve Kara Pilot Üsteğmen Gürcan Ulucan şehit olmuştu.

Helikopterlere Aselsan kalkanı

T129 helikopterlerinde Aselsan tarafından geliştirilen ​​Helikopter Elektronik Harp Kendini Koruma Sistemi (HEHSİS) bulunuyor. Sistem, Radar İkaz Alıcısı (RWR), Füze İkaz Sistemi (MWS), Lazer İkaz Alıcısı (LWR), RF Karıştırıcı (RJ Jammer), Karşı Tedbir Salma Sistemi (CMDS) ve Süit Merkezi Yönetim Sistemi oluşuyor.

Yerden ısı güdümlü veya radar güdümlü kitleme gerçekleştirildiğinde, kokpitte pilotlar uyarılıyor. Arkasından da çok kısa sürede aktif karıştırma başlıyor. Karşı tedbir olarak da chaff/flare atışları yapılıyor. Füzenin kitlenmesi, atışı, füzyon algoritması, pilota hem sesli hem de görsel olarak bildiriliyor.

ATAK tam bir avcı

Sınıfının en etkin taarruz helikopteri olan T129 ATAK, iki pilotun da azami çevresel görüşe sahip olduğu tandem adı verilen ve pilotların önlü-arkalı oturduğu kokpit dizaynı, tekerlekli ana iniş takımları, üstün manevra kabiliyetine sahip beş palli ana rotor sistemi, iki palli yeni tasarım kuyruk rotor sistemi ve her biri 1.373shp güç üretebilen, beka kabiliyetini artıran yüksek performanslı iki adet LHEC CTS800-4A turbo şaft motoru ile donatıldı.

Helikopterin baş tarafında bulunan AselFLIR-300T Gündüz ve Gece Görüntüleme Sistemi 360° dönebilmekte, yaklaşık 20 km’ye kadar mesafedeki hedefleri tespit, 10 km’ye kadar mesafedeki hedefleri ise teşhis edebiliyor. T129 ATAK Helikopteri için özel olarak geliştirilen AVCI Kaska Entegre Kumanda Sistemi yüksek takip hassasiyeti sayesinde hedef tespit ve silah sistemlerinin, pilot bakış hattına otomatik yönlendirilmesini sağlıyor.

Yakın hava desteği görevleri için 76 adete kadar güdümsüz roketler ve 500 adet mühimmat kapasiteli 20 mm. top ile donatılmış olan T129 ATAK, çok amaçlı görevlere uygun olarak da 8 adet UMTAS Anti- Tank Füzesi, 16 adet CİRİT Lazer Güdümlü Füze, 8 adet STINGER Hava-Hava Füzesi ile en modern elektronik harp ve elektro-optik sistemleri de bünyesinde barındırıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.