Milli Sonar Sistemi ‘YAKAMOS’a Meteksan imzası

Milli Sonar Sistemi ‘YAKAMOS’a Meteksan imzası

Meteksan Savunma, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı ARMERKOM tarafından MİLGEM projesi için geliştirilen YAKAMOS sonarının sanayileştirilmesi sürecini tamamladı.

Meteksan Savunma sosyal medya hesaplarından yaptığı duyuruda,” Dz.K.K.lığı tarafından geliştirilmiş olan karinaya monteli sonar sistemi gemi içi biriminin (dry-end) sanayileştirme süreci tamamlanmış olup; proje takvimi ile uyumlu olarak, 14 ay gibi kısa bir sürede hazır edilmiş ve Fabrika Kabul Testleri başarıyla gerçekleştirilmiştir” bilgisini paylaştı.

Meteksan Savunma Genel Müdürü Tunç Batum da geçtiğimiz günlerde TRT Radyo-1’de, HARPtv’nin katkılarıyla yayınlanan Seyr-i Savunma programında, Yakamos Karineye Monteli Sonar Sistemi ile ilgili olarak “Sonar gemiye özel tasarlanan bir alt sistemdir. MİLGEM’in ihracatının konuşulduğu bu günlerde, paydaşlarımıza da MİLGEM sonarı konusunda ısrarcı olmaları gerektiğini beyan ediyorum. Çünkü bu sistemle, ulaşılabilecek en optimal performans elde edilmiştir. Şirket olarak hedefimiz, on yıl içerisinde dünyanın sayılı sonar firmalarından bir tanesi olmaktır” açıklamasında bulunmuştu.

Meteksan Savunma tarafından bir ürün ailesi hâline getirilerek olan 30 Km’ye kadar tespit mesafesi bulunan sonar, korvet ve fırkateynler başta olmak üzere tüm muharip suüstü gemilerinde kullanılabilecek.

Türk savunma ve havacılık sanayiinin elektronik sistemler alanında lider firmalarından biri olan Meteksan Savunma akustik başlık, su altı akustik sensör projelerinin yanı sıra radar, elektro-optik ve haberleşme sistemleri üzerinde de çalışmalar yürütüyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.