Katmerciler’in ‘UKAP’ına Afrin görevi

Katmerciler’in ‘UKAP’ına Afrin görevi

Katmerciler tarafından geliştirilen ve Aselsan ürünü SARP silah sistemi entegre edilen Uzaktan Kumandalı Atış Platformu (UKAP) Zeytin Dalı Harekatı kapsamında bölgeye gönderilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Çarşamba günü Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde 11. Kalkınma Planı Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada “İnsansız tankları da üretir hale gelmemiz lazım ve bunu da yapacağız.” demesinin ardından Savunma Sanayi Müsteşarlığı insansız kara araçlarının seri üretimine başlandığını sosyal medya hesapları üzerinden duyurdu.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı,”20+ İnsansız Kara Aracımız yakında TSK’ya teslim edilip, Zeytin Dalı Harekatı’nda kullanılacak” açıklamasını yaptı. Bununla ilgili bir de video paylaştı.

Defence and Technology’nin edindiği bilgilere göre Katmerciler’in kendi Ar-Ge merkezinde tasarlayıp geliştirdiği, Aselsan SARP uzaktan komutalı stabilize silah sistemi entegre edilmiş ve testleri tamamlanmış olan ilk etapta 20’nin üzerinde Uzaktan Kumandalı Atış Platformu (UKAP) önümüzdeki günlerde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine girecek. Bu araçlar öncelikle Afrin bölgesinde sürdürülen Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Mayın ve El Yapımı Patlayıcı riski bulunan bölgelerde ve Afrin kent merkezinde meskûn mahal operasyonlarında kullanılacak.

Öte yandan ateş baskısının yoğun olduğu muharebe alanlarında, askeri birliklere, yakın ateş desteği sağlamak üzere modüler tasarıma sahip UKAP üzerinden geliştirilen yaralı tahliye ve yangın söndürücü gibi farklı araçların da hizmete girmesi bekleniyor.

UKAP’lar uydudan kontrol edilebiliyor

Savunma sanayinde son yıllarda büyük atılımlar gerçekleştiren Katmerciler’in Mayıs 2017 tarihinde düzenlenen Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı IDEF’17’de ilk kez sergilediği, uzaktan kumanda kitiyle 3 kilometre mesafeden yönetilebilen UKAP’a son olarak uydu kontrol eklendi ve kontrol mesafesi daha da arttırıldı. Ayrıca uydu sistemleri aracılığı ile aynı anda 100-150 UKAP, uzaktan kumandayla aynı hedefe de yönlendirilebiliyor.

Elektrikli ve hibrit modelleri de bulunan ve zorlu arazilerde de hareket edebilen araç, %60’lık eğimlere tırmanabiliyor. UKAP’ın operasyon süresi bataryayla minimum 5 saat iken bu süre jeneratörle 8 saate kadar çıkabiliyor. Saatteki hızı 25 kilometre olan aracın hızını artırmaya yönelik çalışmalar devam ediyor.

Farklı ihtiyaçlara göre konfigüre edilebilen UKAP üzerine yerleştirilecek termal ve hareketli kameralar ve sensörlerle bir keşif gözlem aracı da olabiliyor.

Mayın temizleme görevlerinin yanı sıra üzerine kurşun geçirmez bir hazne yapılarak çatışma bölgelerinden yaralı kurtarmak üzere kullanılabilen platform, 3 ton civarında yük kaldırabilme kapasitesiyle askeri mühimmat ve teçhizatları da taşıyabiliyor.

Yangın söndürme onun işi

UKAP’ın sivil amaçlar için geliştirilen ve daha küçük ölçekli bir versiyonu olan Uzaktan Kumandalı Yangın Söndürücü (UKYS)’nün üzerinde bir pompa yer alıyor. İstenilen mesafeye kadar uzatılabilen bir hortumla uzaktaki su veya köpük tankına bağlı çalışan UKYS sayesinde itfaiye personelinin yaklaşamadığı, yüksek risk taşıyan orman, mühimmat deposu, maden ya da kimyasal madde yangınlarına uzaktan müdahale imkanı doğuyor.

İnsan hayatını riske atmadan uzun süreli müdahale imkanı sağlaması açısından etkili bir yangın söndürme aracı olan UKYS, prototipinin saatteki hızı 5 kilometre. Boş ağırlığı 700 kilogram, uzunluğu 1.400, yüksekliği 650, genişliği 1.100 milimetre. Dakikada 2 bin litreye kadar 7 bar basınçla sıvı püskürtebilen dokunmatik ekrana sahip bir kit ile uzaktan kumanda edilen araç enerji kaynağını batarya veya jeneratörden alıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.