Katar Su-35 için Rusya’nın kapısını çaldı!

Katar Su-35 için Rusya’nın kapısını çaldı!

Suudi Arabistan ile yaşanılan siyasi krizin ardından bölgede kendini yalnız hisseden Katar, ABD, Fransa ve İngiltere’nin ardından şimdi de Rusya ile Su-35 savaş uçağı alımı için görüşmelere başladı.     

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in askeri-teknik konulardaki danışmanı olan Vladimir Kozhin, Rusya ile Katar hükümetleri arasında Su-35 savaş uçağı satışı konusunda görüşmelere başlandığını duyurdu.

Öte yandan Katar’ın Rusya Büyükelçisi Fahad bin Muhammed Al-Attiyah  25 Ocak’ta ülkesinin S-400 almak istediğini ve bu konudaki görüşmelerde önemli mesafe alındığını söylemişti.

Al-Attiyah, iki ülke arasında geçtiğimiz Ekim ayında imzalanan askeri ve teknik işbirliği anlaşmasının Rusya ve Katar arasında savunma alanında daha fazla işbirliği yapılması için kapı açtığını vurgulamıştı.

Suudi Arabistan olmak üzere Körfez ülkeleri ile yaşadığı gerilimin ardından silah alımları ile dikkat çeken Katar, ABD ile 24 adet F-15QA, Fransa’dan 12 Rafale, İngiltere’den de 24 Eurofighter Typhoon tipi savaş uçağı alımına imza atmıştı.

Ülkeler Su-35 için sıra bekliyor! su-35

8 ton mühimmat taşıyor

Dünyanın en gelişmiş savaş uçaklarından sayılan çok amaçlı Su-35 uçakları Rusya’nın dışında Çin ve Endonezya Hava Kuvvetleri tarafından tercih edildi.

İlk uçuşunu 19 Şubat 2008 tarihinde gerçekleştiren 4.++ nesil bir muharip jet uçağı olan Su-35S’in arka kısmında yarı aktif güdümlü havadan havaya füzelerin geriye doğru ateşlenmesine imkan sağlayan bir radar bulunuyor.

Öte yandan, “infra-red search and track system” ile donatılan uçak bu sistem sayesinde radara yakalanmayan (stealth) özelliğe sahip uçakları 45 Deniz Mili (83 km) mesafeden tespit edebiliyor. 3 bin 600 km menzile sahip uçağın dahili silahı 30 mm’lik altı namlulu bir döner top olup, çeşitli tip ve çapta 8 ton silah yükü taşıyabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.