“AKKOR PULAT” atışlı testleri geçti

“AKKOR PULAT” atışlı testleri geçti

Tank ve zırhlı araçların maruz kaldığı tanksavar saldırılarının önlenmesi amacıyla ASELSAN ve Tübitak SAGE tarafından geliştirilen Akkor Pulat aktif koruma sisteminin testleri başarıyla gerçekleştirildi.

Savunma Sanayii Müsteşarı (SSM) İsmail Demir, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada:

“Müsteşarlığımız tarafından geliştirilen Akkor Pulat aktif koruma sistemi, atışlı test faaliyetleri başarıyla gerçekleştirildi.

Zeytin Dalı Harekatı’nda görev yapan tanklarımıza kısa sürede entegre edilecek olan sistem, bu anlamda dünyada ilk kez muharebe alanında kullanılan aktif koruma sistemi olacak. Bu süreçte yoğun emek sarfeden Aselsan ve Tübitak Sage çalışanlarımızı da tebrik ediyorum” dedi.

ASELSAN’dan “PULAT” kalkanı

Tanklara entegre edilecek olan ASELSAN ürünü PULAT aktif koruma sistemi sahip olduğu yüksek teknoloji radar ile platforma yöneltilmiş olan tehditleri tespit eder, ardından “Fiziksel İmha (Hard-Kill)” yeteneği ile tehdidi platforma çarpmadan önce uygun zaman ve mesafede etkisiz hale getirir.

Aselsan’ın modernize ettiği M60T’ler Afrin bölgesinde haberini okumak için tıklayınız!

PULAT gerek yakın mesafeden fırlatılan tanksavar roketlerine gerekse de uzak mesafeden fırlatılan güdümlü tanksavar füzelere karşı modül yerleşimine bağlı olarak her yönü kapsayan 360°’lik tam bir koruma kalkanı sağlar. Platform üzerine dağıtık olarak yerleştirilen koruma modülleri sayesinde birden çok tehdide karşı aynı anda etkinlik sağlar.

PULAT birçok farklı tipte zırhlı araca uyarlanabilen ve radarla tehdit algılama çözümü sayesinde toz, çamur, kar, yağmur gibi zorlu çevresel şartlar altında etkin çalışabilen aktif koruma sistem çözümüdür.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.