Pakistan denizaltılarını STM yenileyecek

Pakistan denizaltılarını STM yenileyecek

Yerli ve yabancı, su üstü ve denizaltı gemi projeleri ile askeri tersane ve gemi inşa, modernizasyon faaliyetlerinde anahtar teslim mühendislik hizmetleri sunan STM (Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Tic. A.Ş.) Pakistan Deniz Kuvvetleri’ne ait Agosta 90B Sınıfı Denizaltılardan ikincisinin de modernizasyonunu yapacak.

Pakistan Deniz Kuvvetleri Agosta 90B Sınıfı Denizaltı Modernizasyonu 2. Denizaltı Kontrat İmza Töreni Pakistan Savunma Bakanlığında gerçekleştirildi. Törene, Pakistan Savunma Bakanlığı ve Pakistan Deniz Kuvvetleri temsilcileri katıldı.

Anlaşmayı, Pakistan Savunma Bakanlığından General Arshad Mahmood, STM Genel Müdürü Davut Yılmaz ve Deniz Projeleri Direktörü Savaş Onur imzaladı.

Anlaşmayla, Agosta 90B sınıfı denizaltıların modernizasyonuna yönelik olarak ikinci denizaltı gemisinin modernizasyon faaliyeti projeye dahil edildi. Ana sözleşmede yer alan tüm sistemler aynı şekilde ikinci denizaltı gemisinin konfigürasyonunda da yer alırken, ilk denizaltı gemisi de dahil olmak üzere muhtelif ilave sistemler konfigürasyona eklendi. Ayrıca, sözleşme değişikliği ile üçüncü denizaltı gemisi ve muhtelif ilave sistemler de opsiyon statüsüne alındı.

Agosta 90B sınıfı denizaltıların modernizasyonuna yönelik proje kapsamında STM,  Agosta 90B denizaltılarının tasarım ve üretimini gerçekleştiren Fransız DCNS Tersanesi ile son ana kadar zorlu ve uzun bir rekabet gerçekleştirdi. İhale sürecinin sonucunda STM, Pakistan Savunma Bakanlığı tarafından teknik ve ticari olarak üstün bulundu ve ana yüklenici seçilerek sözleşme imzalandı.

STM, Pakistan’da bir ilki başardı

Modernizasyon faaliyetlerinin Karaçi’de yerleşik Pakistan Deniz Kuvvetleri’ne ait bir tersanede yapılacağı projede, ilk denizaltı 2020’de teslim edilecek. Diğer denizaltıların ise 1 yıl ara ile modernize edilmesi planlanıyor.

Söz konusu projeyle birlikte ilk defa bir yurt dışı denizaltı projesinde bir Türk firmasının ana yüklenici olarak seçildi. Proje kapsamında ilk defa denizaltı tasarım ve mühendislik hizmeti ihracatı yapılacak.

Proje çerçevesinde sağlanacak olan tasarım, mühendislik, tedarik faaliyetleriyle birlikte Pakistan Deniz Kuvvetleri unsurlarına entegre lojistik destek ve eğitim hizmeti de sağlanacak.

Denizaltılar Aselsan ve Havelsan sistemleri ile donatılacak

Modernizasyon faaliyetleri kapsamında denizaltı gemisinin tüm sonar süiti, periskop sistemleri, komuta kontrol sistemiyle radar ve elektronik destek sistemleri değiştirilecek. Proje çerçevesinde HAVELSAN ve ASELSAN’ın sistemleri de ihraç edilmiş olacak.

Projede, STM tarafından yabancı ve yerli firmalarca sağlanacak çeşitli sistemlerin “sistem-sistem” ve “platform-sistem” entegrasyonları sağlanarak, denizaltının en kritik yapısı olan basınca dayanıklı tekne (mukavim tekne) üzerinde de modifikasyon gerçekleştirilecek.

Kritik tasarım aşamasında bulunulan proje, Pakistan Deniz Kuvvetleri’nin personel ve kuruluşlarının önemli katkıları ve yakın işbirliği içerisinde başarıyla devam ediyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.