Brezilya KC-390 için gün sayıyor

Brezilya KC-390 için gün sayıyor

Brezilya Hava Kuvvetleri ilk iki KC-390 askeri nakliye ve tanker uçaklarını 2018 yılının sonlarında teslim alması bekleniyor.

Brezilya’da geliştirilen ve üretilen en büyük uçak olma özelliğini taşıyan Embraer’in çift jet motorlu ilk iki KC-390 askeri nakliye uçağının test ve sertifikasyon süreçlerinin 2018 ortalarında tamamlanmasının ardından yıl sonunda Brezilya Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanıyor.

2019 yılında ise üç uçağı hizmete sokacak olan Brezilya toplamda 28 adet KC-390 siparişi verdi.

2006 yılından bu yana geliştirilmekte olan çift motora sahip KC-390 modeli, 80 asker veya 64 tam teçhizatlı paraşütçü komando taşıyabiliyor. Saatte 870 kilometre hız yapabilen uçak 26 ton kadar taşıma kapasitesine sahip.

KC-390 dünya turuna çıktı, prototip uçak arızalandı

KC-390, geçtiğimiz yıl 40 gün boyunca Avrupa, Afrika, Asya ve Okyanusya’yı kapsayan tanıtım ve test turuna çıkmış gösteri uçuşları da dahil olmak üzere toplam 130 saat havada kalmış ve 97 bin743 km uçmuştu.

Öte yandan, geçtiğimiz Ekim ayında yüksek irtifa stall (süratsiz kalma) testleri sırasında pilotlar KC-390’ı anormal duruma sokarak kurtarma manevrası yapmıştı. Beklenenden daha fazla irtifa kaybedilmesi üzerine test uçuşu sonlandırılmıştı. Yapılan incelemeler sonrasında uçağın dış erişim kapağı ve bazı gövde dış kaplamaları değiştirilmişti. Bu süre zarfında uçuş gerçekleştirmeyen prototip uçak yeniden test uçuşlarına başladı.

Brezilyalı Embraer gelecek 15 yıl içinde 700 adet KC-390 modelinin satışını yapmayı planlıyor. Şuana kadar Arjantin, Şili, Kolombiya, Portekiz ve Çek Cumhuriyeti toplamda 30’un üzerinde KC-390 modelini sipariş etti.

TAI’ye teklif geldi

Embraer firması projenin başında KC-390’nın geliştirilmesi ve üretimi konusunda Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI)’ye ortaklık teklif etmiş fakat bu teklifi teknik altyapı ve tecrübe eksikliği nedeniyle kabul edilmemişti.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.