Aselsan ile “Fırtına” kopacak!

Aselsan ile “Fırtına” kopacak!

Aselsan ve 1’inci Ana Bakım Merkezi Komutanlığı ortaklığıyla yürütülen yeni nesil Fırtına Obüsü geliştirme çalışmaları kapsamında atışlı kalifikasyon testleri başarıyla gerçekleştirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından terör örgütlerine karşı düzenlenen harekatlarda başta Doğu/Güneydoğu olmak üzere Kuzey Irak ve son olarak Suriye’de başarılı bir şekilde kullanılan Fırtına obüslerinin etkinliğini arttırmak amacıyla başlatılan çalışmalarda önemli aşamalar kaydedildi.

Aselsan tarafından 2017 yılında yürütülen faaliyetler sonucunda yeni nesil Fırtına obüsünün ilk aşama atışlı kalifikasyon testleri başarı ile tamamlandı.

Aselsan yeni nesil Fırtına’lara, muharebe sahasındaki etkinliğini arttırmak ve benzerlerinin önüne geçmesi için birçok ilave yetenek kazandırıyor. Bu kapsamda kule ve namlu yönlendirme sistemi tamamen elektrikli ve servo kontrollü hale getirildi. Yeni nesil Atış Kontrol Sistemi ve i̇klimlendirme sistemi ile donatılan Fırtınanın mermi doldurma fonksiyonu da hazneden namluya tam otomatik hale getirildi. Ayrıca, obüsün yakın koruma ihtiyacına yönelik olarak da SARP silah sistemi entegre edildi.

40 km etkili menzili olan T-155 Fırtına Obüsünün toplam ağırlığı 47 ton. NATO standardı her cins 155 mm obüs mühimmatını kullanabilen Fırtına, 48 adet mühimmatı taşıma kapasitesine sahip. Kule ve gövdesi kaynaklanmış çelik zırh plakalar ile kaplanan obüs, içindeki personele 14,5mm zırh delici mermi ve 155 mm mühimmatın parça tesirine karşı balistik koruma sağlayabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.