Aselsan hız verdi, AKKOR erken geliyor

Aselsan hız verdi, AKKOR erken geliyor

ALTAY ana muharebe tankına yaklaşan roket ve anti tank mühimmatlarını tespit ederek havada imha edecek olan AKKOR Aktif Koruma Sistemi’nin bu yıl içinde teslim edilmeye başlanması planlanıyor.

Aselsan, ALTAY için tasarladığı AKKOR Aktif Koruma Sistemi ile ilgili yayınladığı faaliyet raporunda önemli bir bilgiye yer verdi. Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile Aselsan arasında 30 Kasım 2015 tarihinde imzalanan 54 Milyon Euro değerindeki sözleşmeye göre ilk teslimatlarını 2020 yılında gerçekleştirmesi beklenen Aselsan, faaliyet raporunda 2018 yılı içerisinde teslimatı yapılması planlanan sistemler arasında AKKOR Aktif Koruma Sistemine de yer verdi.

Aselsan ayrıca, AKKOR Aktif Koruma Sistemi Geliştirme Projesi kapsamında yakın mesafeden atılan RPG ve Anti-Tank güdümlü mermilerin yüksek doğrulukla tespit ve takibini gerçekleştirmek üzere Fiziksel İmha Radarı geliştirme çalışmalarına devam ettiği bilgisini de paylaştı.

Aselsan projeye 2008’de başladı

AKKOR Sistemi, modüler mimarisi sayesinde birçok tipteki zırhlı araca uygulanması planlanan bir aktif koruma sistemidir. ASELSAN tarafından öz kaynakları kullanılarak geliştirilmeye 2008 yılında başlanan sistem ile ilgili radar, merkezi bilgisayar ve fiziksel imha mühimmatının denendiği testler 2010 yılından itibaren başarı ile gerçekleştirilmişti.

Bakan Canikli "Altay" için tarih verdi altay kış

ALTAY tankına akıllı koruma

360 derecelik tam bir koruma kalkanı oluşturacak olan AKKOR, yüksek teknoloji radarı ile üzerine gelen roket veya tank savar füzesini çok kısa sürede algılama kabiliyetine sahip olacak. Tehdide karşı yönlendirilecek fiziksel imha mühimmatı, üzerinde bulunan sensörler yardımıyla, yaklaşmakta olan tanksavar tehdidine en yakın olduğu anda patlayarak tehdidi etkisiz hale getirecek.

Dünyadaki benzerlerinden üstün

AKKOR Sistemi’nin mühimmatın üzerindeki akıllı sensör ile dünyadaki benzerlerinden (Rus: Arena, İsrail: Trophy) daha üstün bir performans sergilemesi bekleniyor. Mini bir radar gibi çalışan sensör, yaklaşan roket/füze ile savunma mühimmatının en yakın olduğu zamanda patlamayı gerçekleştirerek tehdidi yok edecek.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.