“Zeytin Dalı Harekatı” ATAK’lara yeni sayfa açtı

“Zeytin Dalı Harekatı” ATAK’lara yeni sayfa açtı

Kilis’te, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) “Zeytin Dalı Harekatı” kapsamında ilk yurtdışı operasyonunda görev alan T129 ATAK helikopterlerinin tanıtımı yapıldı.

TSK tarafından sınır bölgesinde düzenlenen tanıtım programında verilen bilgilere göre, Kara Kuvvetleri Komutanlığının envanterinde yer alan taarruz helikopteri ATAK, “Zeytin Dalı Harekatı”nda aktif görevini sürdürüyor.

Yüksek performansı, yüksek manevra kabiliyeti, asimetrik silah yükü, düşük görüş, ses ve radar silüeti, yüksek seviyede darbeye mukavemeti ve balistik tolerans gibi özellikleri T129 ATAK Helikopteri’ne çeşitli muharebelerde çok yönlü üstün harekât kabiliyeti kazandırıyor.

Helikopterin baş tarafında bulunan Aselsan ürünü AselFLIR-300T Gündüz ve Gece Görüntüleme Sistemi 360° dönebilmekte, yaklaşık 20 km’ye kadar mesafedeki hedefleri tespit, 10 km’ye kadar mesafedeki hedefleri ise teşhis edebiliyor. T129 ATAK Helikopteri için özel olarak geliştirilen AVCI Kaska Entegre Kumanda Sistemi yüksek takip hassasiyeti sayesinde hedef tespit ve silah sistemlerinin, pilot bakış hattına otomatik yönlendirilmesini sağlıyor.

Helikopterlere Aselsan kalkanı

T129 helikopterlerinde Aselsan tarafından geliştirilen ​​Helikopter Elektronik Harp Kendini Koruma Sistemi (HEHSİS) bulunuyor. Sistem, Radar İkaz Alıcısı (RWR), Füze İkaz Sistemi (MWS), Lazer İkaz Alıcısı (LWR), RF Karıştırıcı (RJ Jammer), Karşı Tedbir Salma Sistemi (CMDS) ve Süit Merkezi Yönetim Sistemi oluşuyor.

Yerden ısı güdümlü veya radar güdümlü kitleme gerçekleştirildiğinde, kokpitte pilotlar uyarılıyor. Arkasından da çok kısa sürede aktif karıştırma başlıyor. Karşı tedbir olarak da chaff/flare atışları yapılıyor. Füzenin kitlenmesi, atışı, füzyon algoritması, pilota hem sesli hem de görsel olarak bildiriliyor.

Motor ve Top yerlileştirilecek

Öte yandan ilk uçuştan itibaren 13 bin uçuş saatini aşan helikopterlerin yerlileştirilmesi çalışmalarına da devam ediliyor. Bu kapsamda Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Tusaş Motor Sanayi (TEI) arasında Özgün Helikopter Programı çerçevesinde geliştirilmekte olan platformun motor ihtiyacının karşılanması amacıyla başlatılan ‘Milli Turboşaft Motor Geliştirme Projesi sözleşmesi 7 Şubat 2017 tarihinde imzalandı.

Turboşaft Motor Geliştirme Projesi (TMGP) ile Özgün Hafif Genel Maksat, T129 ATAK ve T70 Türk Genel Maksat helikopter projelerinin en önemli bileşenlerinden motor sistemlerinin de yerlileştirilmesi ve bu projelerin yerlilik oranları arttırılırken dışa bağımlılıklarının azaltılması hedefleniyor. Ayrıca, TM179B taretine oturtulmuş 500 mühimmat kapasiteli 20mm Gatling topu da yerlileştirilecek.

Teslim edilen T129B helikopteri çok amaçlı görevlere uygun olarak en modern elektronik harp gereçleri ile entegre edildi. Aynı anda 8 adet güdümlü anti-tank füzesi MIZRAK, 12 adet güdümlü CİRİT, 2 adet STINGER ve 500 adet top mermisi ile görev yapabiliyor.

İki mürettebatlı helikopter, her biri 1.360 hp gücünde olan 2 adet LHTEC CTS800-4ATurboshaft motoruna sahip. En fazla 288 km/saat hıza ulaşabilen helikopterin maksimum kalkış ağırlığı ise 5 bin kilogram. Menzili ise 556 km.

ATAK Programı kapsamında, Türk Kara Kuvvetleri’ne 59’u kesin 32’si opsiyonel toplam 91 adet, İçişleri Bakanlığı’na ise 9 adet T129 ATAK Helikopteri teslim edilecek.

Fotoğraf: AA

Kaynak: www.defenceandtechnology.com 
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.