EJDER ve NMS Katar’da yeni müşteriler arıyor

EJDER ve NMS Katar’da yeni müşteriler arıyor

Nurol Makina Doha Uluslararası Denizcilik Savunma Fuarı ve Konferansı’nda (DIMDEX 2018) NMS ve Ejder Yalçın’ı görücüye çıkardı.

Katar Emiri, Şeyh Tamim Bin Hamad El Sani’nin himayelerinde ve Katar Silahlı Kuvvetleri’nin ev sahipliğinde 12-14 Mart tarihleri arasında düzenlenen Avrupa, Amerika, Uzakdoğu ve Körfez bölgelerinden 60’ın üzerinde ülkeden katılım sağlanan 6’ncı DIMDEX 2018 fuarında Nurol Makina NMS 4X4 ve Ejder Yalçın 4X4 yeni nesil zırhlı araçlarını katılımcıların beğenisine sundu.

Nurol’dan yeni zırhlı araç: NMS 4×4

Nurol Makina’nın V yapılı monokok gövde ve özgün olarak ürettiği askeri şasi üzerine tasarladığı araç, bağımsız süspansiyonlu, sürekli 4 çeker, kendinden CTIS (merkezi lastik şişirme) sistemine sahip bulunuyor.

Ağırlığı 10 ton olan araç, 4 ton taşıma kapasitesine sahip. Temel koruma seviyesi EN 1063 BR6, NATO Stanag 4569 Seviye 1 olan araç, ilave zırh ile daha yüksek koruma seviyelerine çıkartılabiliyor.

Araç, optimum performans ve çoklu göreve hazırlıklı olma özellikleri amacıyla tasarlanmış operasyonel birliklere silah sistemleri taşıyıcılığından keşif görevlerine kadar bir dizi yetenekler sunuyor.

Araç Özellikleri

  • Personel: 5+4 kişiye kadar
  • Motor: 300 BG
  • Max Tork: 813 NM
  • Hız: 140 km/saat
  • Menzil: 700 km.
  • Araç Ağırlığı: 10000 kg
  • Dönüş Yarıçapı: 6 m

Operasyonlarda kale gibi “EJDER”e yurtdışından yoğun ilgi

Nurol Makina tarafından üretilen Ejder Yalçın 4×4 araçları teröristle mücadele kapsamında gerçekleştirilen operasyonlarda başarıyla görev yapmasının yanı sıra gösterdiği performansla da yurtdışında da yoğun ilgi görüyor. 7 ülkede zorlu testlere katılan Ejder Yalçın Katar, Senegal, Tunus ve Özbekistan’da satış başarısı yakaladı.

Ejder Yalçın, askeri birlikler ile güvenlik güçlerinin meskûn mahal ve kırsal alanlarda dahil olmak üzere her türlü bölgede harekat ihtiyaçlarına cevap vermek üzere geliştirilen yüksek koruma ve hareket kabiliyetine sahip, harekât sahasında kendini kanıtlamış özgün bir platformdur.

4 ton taşıma kapasitesi ve özgün araç kontrol yazılımı sayesinde farklı faydalı yükler entegre edilebilmekte ve bu sayede Ejder Yalçın 4×4 platformu farklı uygulamalara yönelik olarak özelleştirilebilmektedir. Ejder Yalçın 4×4, yüksek torka sahip dizel motoru ve tam bağımsız süspansiyon sistemi ile yüksek arazi performansı sunuyor.

Yürüyen kale "Ejder Yalçın" artık insansız-ejder

Personel güvenliği ön planda

Ejder Yalçın’ın geliştirilmesi sırasında üstün bekâ (Araç & teker üstü, motor bölmesi yangın söndürme ve infilak bastırma sistemi, Acil durum tahliye kapakları, Ön ve yan camlarda koruyucu ızgaralar) özelliklerinin yanı sıra kullanıcının operasyonel ve ergonomik ihtiyaçları da göz önünde tutuldu. Böylece personelin güven içinde etkin bir görev yapması için ideal bir platform oluşturuldu.

Yüzde 60 meyilli arazide tırmanabilen zırhlı aracın lastikleri patlak gider özelliği taşıyor. Ayrıca, tüm tekerlerde çift salıncaklı tam bağımsız süspansiyon sistemi de bulunuyor. 14 ton ağırlığında olan ve 120 km hıza çıkabilen aracın menzili ise 700 km.

Araç, değişik harekât ihtiyaçlarına yönelik özel çözümler de (KBRN Keşif Aracı, Mayın/EYP Tespit ve İmha Aracı, Zırhlı Ambulans, Sınır Gözetleme ve Güvenlik Aracı, Hava Savunma Aracı ve Komuta Kontrol Aracı) sunuyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.