TSK envanterinde ANKA-S sayısı 4’e ulaştı

TSK envanterinde ANKA-S sayısı 4’e ulaştı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) tarafından geliştirilen uydu kontrollü iki adet ANKA-S insansız hava aracı Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edildi.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı sosyal medya hesabında yaptığı duyuruda,” Millî uydularımız üzerinden kontrol edilebilme özelliğine sahip olan iki adet Anka-S İHA daha Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi” bilgisini paylaştı.

Ayrıca TAI’de ANKA-S teslimatı ile ilgili yaptığı paylaşımda, “İlk teslim edildiği günden itibaren HvKK tarafından 2 hava aracı ile Zeytin Dalı Harekatı’nda uydu üzerinden görevini başarıyla yapan ANKA-S İHA Sistemi, 14 Mart’ta tamamladığı teslimatlar ile göreve hazır hava aracı sayısını 4’e yükseltti” dedi.

Yeni nesil faydalı yüklerin entegrasyonu ve milli imkânlar ile uluslararası emniyet standartlarına göre tasarlanan ANKA-S’lerden toplam 10 adet teslim edilecek. İHA’lar, sahip olduğu milli uçuş kontrol bilgisayarı, milli hava aracı kontrol bilgisayarı ve milli IFF ile emniyet ve operasyon kabiliyeti olarak sınıfının en yetkin sistemlerinden biridir.

TAI Asya pazarına Singapur'dan girecek-anka

ANKA-S teknolojisi ile olumsuz şartlara hazır

Aynı anda 6 adet Hava Aracı uydu üzerinden kontrol edilebilecek sistemin bilgi güvenliği ve veri güvenliği en üst düzeye çıkartıldı. Tüm haberleşme sistemlerinde kriptolu veri iletimi sağlanarak, IFF ve Telsiz haberleşmesinde donanımsal kripto kullanıldı. ANKA-S, veri kaydı milli kriptolama çözümü ile korunan tam yedekli otomatik kalkış ve iniş sistemleriyle operasyon sahasındaki her türlü zorluğa hazır hale getirildi.

ANKA-S, kalkış meydanından bağımsız acil durum üslerine iniş yapabiliyor, link kaybı durumunda tanımlı meydanlara tam otonom iniş kalkış sistemi ile iniş gerçekleştirebiliyor.

Ayrıca İHA, kamera güdümlü uçuş modu ve tam otonom uçuş özellikleriyle görev odaklı uçuş yapılabiliyor. Yeni nesil elektro optik/kızıl ötesi kamerayla teşhis, takip ve işaretleme görevlerinin icrası, MAK görevi ve telsiz rölesiyle hava-yer/yer-yer haberleşme desteği sağlanıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com 
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.