Burgazada korveti göreve hazırlanıyor

Burgazada korveti göreve hazırlanıyor

Milli Gemi (MİLGEM) projesi kapsamında dizayn ve inşa edilen “ADA” sınıfı korvetlerden üçüncüsü Burgazada (F-513) ilk seyrine çıktı.

Deniz Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda yapımına 17 Aralık 2014’te İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda başlanan MİLGEM Projesi’nin üçüncü gemisi Burgazada Korveti’nin Haziran-Eylül arasında teslimatının gerçekleştirilmesi bekleniyor. ADA sınıfı korvetler 99,5 metre boy, 14,4 metre genişlik ve 2.400 ton deplasmana sahip. Saatte 29 deniz mili (54 km/saat) üzerinde sürat yapabiliyor.

İntikal sürati ile ikmal ve yakıt desteksiz 3 bin 500 deniz mili (6 bin 485 kilometre) seyir menziline sahip gemi, 10 gün denizde kalabilme özelliğine göre tasarlandı. Ekonomik sürat olan saatte 15 deniz mili (28 km) ile 9 günde, saatte 29 deniz mili (54 km) üzeri süratle 5 günde Aden Körfezi’ne intikal edebiliyor.

Su üstü harbi, deniz altı savunma harbi, hava savunma harbi, keşif gözetleme, komuta kontrol, asimetrik savunma harbi görevlerini gerçekleştirebilen korvet, 10 tonluk helikopter için gerekli platform, hangar ve kapsamlı destek ekipmanlarına sahip şekilde inşa edildi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.