Polonya M-346 filosunu genişletecek

Polonya M-346 filosunu genişletecek

İtalyan Leonardo firması ile Polonya Milli Savunma Bakanlığı arasında ilave dört adet M-346 İleri Eğitim Uçağı tedarikini kapsayan bir sözleşme imzalandı.

Leonardo firması Polonya Hava Kuvvetleri için ilave 4 adet M-346 ileri jet eğitim uçağının üretimi için Polonya Savunma Bakanlığı ile 115 milyon Euro değerinde bir sözleşme imzaladı. Teslimatların 2020 yılında tamamlanması beklenen anlaşma destek paketini de kapsıyor. Hali hazırda Polonya Hava Kuvvetleri’nde 8 adet M-346 uçağı görev yapıyor.

F-35’in yolu M-346’dan geçiyor

İlk uçuşunu 15 Temmuz 2004 yılında gerçekleştiren FADEC teknolojili motorlar, ataletsel seyrüsefer sistemi, GPS ve baş üstü göstergelerle donatılan M-346, Eurofighter, Rafale, Gripen ve F-35  gibi savaş uçaklarını kullanacak pilotların eğitim ihtiyaçlarını yerine getirebilecek şekilde tasarlandı.

+8/-3 g’lik manevralar gerçekleştirebilen ve havada yakıt ikmali kabiliyetine sahip olan uçak İtalya dışında İsrail, Polonya ve Singapur Hava Kuvvetleri tarafından kullanılıyor.

Ayrıca, jet eğitiminin yanı sıra hafif saldırı uçağı olarak kullanılabilen M-346, 3 ton civarında mühimmat taşıyabiliyor. Saatte maksimum 1,092 km hıza ulaşan uçağın menzili 2,590 km, kalkış ağırlığı ise 9,000 kg.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.