Yunanistan F-16’larını modernize edecek

Yunanistan F-16’larını modernize edecek

Ege ve Doğu Akdeniz’de Türkiye ile gerilim yaşayan ekonomik darboğazdaki Yunanistan savaş uçağı modernizasyonu için 1.1 milyar Euro değerinde bütçe ayırdı.

Türkiye ile artan gerginlikle birlikte Yunanistan askeri kapasitesini artırmak için çalışmalara hız verdi. Bu kapsamda Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos ile Yunan Genelkurmay Başkanı gerçekleştirdikleri ikili görüşmenin ardından Yunan Parlamentosu savaş uçak ve gemilerinin modernizasyonu için 1.1 milyar Euro’luk bir programa onay verdi.

Yunanistan’ın öncelikleri arasında 120 olarak belirlenen ancak 85 adede düşürülen F-16 savaş uçaklarının Lockheed Martin tarafından F-16V “Viper” seviyesine çıkarılması öngörülüyor. Ayrıca Fransız firması olan Dassault yapımı Mirage 2000 uçaklarının bakımı da yer alıyor.

 “AESA” radarı ile yüzlerce hedefi anlık takip

“Viper” serisi F-16 yeni bir kokpit tasarımının yanı sıra daha gelişmiş görev bilgisayarı ve aviyonik sistemlerle donatıldı. Uçağın en önemli özelliği ise ABD’li Northrop Grumman tarafından geliştirilen APG-83 Aktif elektronik taramalı (AESA) radar sistemi, bu uçağa beşinci nesil hava-hava ve hava-yer kapasitesi sunuyor. Halen bu radar sistemleri Amerikan Hava Kuvvetleri’nde F-22 ve F-35 uçaklarında kullanılıyor. AESA’nın diğer radarlara göre en büyük farkı sabit anteni.

Bu sistemde radar dalgaları elektronik olarak yönlendirilerek farklı istikametlerde saniyede binlerce keç ve bir çok frekansta yönleniyor. Bu çeviklik sayesinde AESA radarı bir anda yüzlerce hedefi takip edebiliyor. Radarın bir başka özelliği ise sistemin radar ve elektromanyetik uyarı alıcılarından oluşan kombinasyonu sayesinde pilota düşman radar tehdidi uyarısı yapabilmesi. Ayrıca radar kilitlemesi yapan füzelerin takibi ise AESA radarı tarafından karıştırılabiliyor.

Modernizasyonla birlikte Yunan Hava Kuvvetlerine ait F-16’lar AESA radarı ile önemli bir kabiliyet kazanacak. Türk Hava Kuvvetleri ise bu kabiliyete F-35 savaş uçağı ile ulaşacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.