“UKAP” var sorun yok!

“UKAP” var sorun yok!

Katmerciler tarafından geliştirilen ve Aselsan ürünü SARP silah sistemi entegre edilen Uzaktan Kumandalı Atış Platformu (UKAP) performansını test atışlarıyla kanıtladı.

Katmerciler’in kendi Ar-Ge merkezinde tasarlayıp geliştirdiği, Aselsan SARP uzaktan komutalı stabilize silah sistemi entegre edilmiş ve testleri tamamlanmış olan ilk etapta 20’nin üzerinde Uzaktan Kumandalı Atış Platformu (UKAP)  Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine girecek.

UKAP’lar uydudan kontrol edilebiliyor

Savunma sanayinde son yıllarda büyük atılımlar gerçekleştiren Katmerciler’in Mayıs 2017 tarihinde düzenlenen Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı IDEF’17’de ilk kez sergilediği, uzaktan kumanda kitiyle 3 kilometre mesafeden yönetilebilen UKAP son olarak uydu kontrol eklenerek kontrol mesafesi daha da arttırıldı. Ayrıca uydu sistemleri aracılığı ile aynı anda 100-150 UKAP, uzaktan kumandayla aynı hedefe de yönlendirilebiliyor.

Elektrikli ve hibrit modelleri de bulunan ve zorlu arazilerde de hareket edebilen araç, %60’lık eğimlere tırmanabiliyor. UKAP’ın operasyon süresi bataryayla minimum 5 saat iken bu süre jeneratörle 8 saate kadar çıkabiliyor. Saatteki hızı 25 kilometre olan aracın hızını artırmaya yönelik çalışmalar devam ediyor.

Farklı ihtiyaçlara göre konfigüre edilebilen UKAP, üzerine yerleştirilecek termal ve hareketli kameralar ve sensörlerle bir keşif gözlem aracı da olabiliyor.

Mayın temizleme görevlerinin yanı sıra üzerine kurşun geçirmez bir hazne yapılarak çatışma bölgelerinden yaralı kurtarmak üzere kullanılabilen platform, 3 ton civarında yük kaldırabilme kapasitesiyle askeri mühimmat ve teçhizatları da taşıyabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.