Bahreyn F-16’larına ABD’den mühimmat

Bahreyn F-16’larına ABD’den mühimmat

ABD’nin Ortadoğu’daki önemli müttefiklerinden olan Bahreyn bu ülkeden F-16 savaş uçaklarında kullanılmak üzere 3 bin 200 adet mühimmat alacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı, 45 milyon Dolarlık bir Yabancı Askeri Satış sözleşmesi kapsamında Bahreyn’e üç bin iki yüz (3,200) adet mühimmatın satışına onay verdi.

ABD Savunma ve Güvenlik İşbirliği Ajansı, ABD ordusunun stoklarından temin edilecek 1.500 MK-82, 600 MK-83, 600 MK-84 ve 500 BLU-109 mühimmatın satışının yapılmasına ilişkin teklifi Kongreye sundu.

Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı’ndan yapılan açıklamada, Stratejik bölgesel bir partnerin güvenliğini artırmanın ABD’nin ulusal güvenliğine katkı sunacağını ve satışın ABD’nin Bahreyn Hava Kuvvetleri ile müşterek çalışmalarını artıracağı, bölgedeki temel askeri dengeyi ise değiştirmeyeceği belirtildi.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz Nisan ayında da, 911, 4 milyon Dolarlık bir Yabancı Askeri Satış sözleşmesi kapsamında Bahreyn’e 12 adet AH-1Z taarruz helikopteri satışına onay vermişti.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.