Hindistan “BrahMos”un ömrünü uzatıyor

Hindistan “BrahMos”un ömrünü uzatıyor

Hindistan, Rusya ile ortak geliştirdikleri BrahMos süpersonik seyir füzesinin hizmet ömrünü uzatmak için testler yapıyor.

Hindistan hükümeti Basın Bilgi Bürosu’nun (PIB) yaptığı açıklamada, Odisha’daki Entegre Test Merkezi’nde (ITR) Statik Eğimli Lançer’den fırlatılan BrahMos seyir füzesinin başarılı bir şekilde test edilerek istenilen tüm kriterleri yerine getirdiği belirtildi.

Hindistan Savunma Bakanı Nirmala Sitharaman, başarılı test atışlarının envanterdeki BrahMos füzelerinin ikame maliyetlerinde “büyük tasarruf” sağlayacağını söyledi. Testlerle birlikte 10 yıl olarak belirlenen hizmet ömrü 15 yıla uzamış oldu.

İlk etapta 290 km olan BrahMos’un menzili yapılan çalışmalarla birlikte 400 km’ye uzatıldı. Kara ve deniz türevleri de bulunan BrahMos füzesinin savaş uçaklarına entegrasyonu yönünde çalışmalar sürdürülüyor. Kasım 2017’de Sukhoi Su-30MKI savaş uçağından ateşlenen füze, Bengal Körfezi’ndeki hedefi tam isabetle vurmuştu. Füzenin en az 40 Su-30 uçağına entegre edilmesi öngörülüyor.

Ayrıca, Moskova ve Yeni Delhi, 800 km’den daha uzaktaki hedeflere karşı etkili ve yüksek isabet kabiliyetine sahip yeni nesil Brahmos seyir füzelerinin geliştirilmesi için çalışmalara başladı. Füzenin yıl sonuna kadar test edilmesi planlanıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.