Aselsan’dan İHA’lara karşı lazer savunma sistemi!

Aselsan’dan İHA’lara karşı lazer savunma sistemi!

Aselsan öz kaynakları ile yürütülen lazer sistem­leri savunma programının son aşamasında saha  testleri Haziran ayı içerisinde gerçekleştirildi. Lazer Savunma Sistemi (LSS), arazi ve meskun mahal kullanımı için zırhlı araç üzerine entegre edildi.

Lazer Savunma Sistemi (LSS), şüpheli cisimlerin ve el yapımı patlayıcıların, mes­kun mahalde kullanılan branda, örtü benzeri geçici engellerin ve mini insansız hava araçlarının tespit ve imhasına yönelik geliştirildi. ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün’ün ev sahipliği yaptığı ve Ankara’da gerçekleştirilen sistem testlerine Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir de katıldı.

Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. Demir, testlerde LSS’nin etkisiz hale getirdiği patlayıcı madde bağlanmış ticari insansız hava aracını simgeleyen çıkartmayı araç üzerine yapıştırdı.

Mini İnsansız Hava Aracı Lazer ile Patlatıldı

Testlerde LSS’nin hareketli bir kara aracı üzerinde iste­nen bölgeye süratle intikali, ardından el yapımı patla­yıcılara, branda, örtü gibi geçici yol engelleyicilere ve saldırı ya da istihbarat amaçlı uçan ticari dronlara karşı etkinliği gösterildi. LSS, altına patlayıcı madde bağlan­mış ticari insansız hava aracı güvenli bir mesafede pat­latmayı başardı. LSS, mini insansız hava aracının kame­rasını da yakarak etkisiz hale getirdi.

Lazere Aselsan imzası

Sistem bünyesinde yer alan; yüksek güçlü lazer, hassas takip ve stabilizasyon yetenekli taret yapısı, hedefleme­yi sağlayan termal kamera ve gündüz kamerası ve lazer ışınını hedefe odaklayan optik yapı ASELSAN tarafından yerli ve milli imkanlarla tasarlandı. LSS, herhangi bir li­sans ya da ihraç iznine tabi olmadan milli olarak üretildi.

Atış Maliyeti Kuruş Mertebesinde

LSS, üstün hedefleme yeteneği ve ayarlanabilir etkinliği ile sivil ve dost unsurların güvenliğine katkı sağlayacak. Atımların maliyeti kuruş mertebesinde olan sistem ile aracın yakıtı olduğu sürece kesintisiz atış yapılabiliyor. Böylelikle düşük maliyetli ancak çok adetli yapılarla gerçekleştirilen sürü tipi mini/mikro insansız hava aracı saldırılarına karşı maliyet etkin olarak kullanılabilecek.

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.