Aselsan’dan TSK’ya yeni “ATOM” mühimmatı

Aselsan’dan TSK’ya yeni “ATOM” mühimmatı

ASELSAN ve Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunun (MKEK) işbirliğiyle geliştirilen 40 mm Yüksek Hızlı Akıllı Parçacıklı Bombaatar Mühimmatının (40mm ATOM) Konya Karapınar’da yapılan atışlı testleri başarıyla tamamlandı.

IDEF 2017 Uluslararası Savunma Sanayi Fuarında ASELSAN ile MKEK arasında imzalanan protokol sonrasında hayata geçirilen geliştirme faaliyetinin başarıyla tamamlanması ile Türkiye zaman programlı havada paralanabilen mühimmat tasarım ve üretim teknolojisine sahip bir kaç ülkeden biri oldu.

35mm ATOM’dan 40mm ATOM’a

ATOM atış anında havada patlayacağı süreye hassas olarak programlanabiliyor ve mühimmatın hedef üzerinde istenen noktada paralanması sağlanıyor. ASELSAN ana yükleniciliğinde kalifikasyon çalışmaları başarıyla tamamlanıp, Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmiş olan 35mm ATOM (Parçacıklı Mühimmat) ile edinilen bilgi birikimi ve tecrübe 40mm kalibreli bombaatar mühimmatına yansıtıldı ve çok kısa sürede gelişmiş bir piyade mühimmatı ortaya çıktı.

40mm ATOM Programlama Yeteneğine Sahip MK-19 Bombaatar Sistemi

Mevcut Sistemlere Entegrasyon

Mevcut 40 mm Bomba Atar Silahları’na yapılan küçük modifikasyonlarla silah sistemleri akıllı mühimmat atabilir hale gelmektedir. Yapılan modifikasyonla silah sistemleri ayrıca konvansiyonel mühimmatları da istenilen noktaya atabilir hale geldi.

Atışlı Testlerden Görüntüler

Askerin işi kolaylaşacak

40mm ATOM Nisan 2018’de gerçekleştirilen atışlı testlerden tam not aldı ve büyük beğeni topladı.

40mm ATOM Programlama Yeteneğine Sahip ASELSAN SARP Sistemi

Geliştirilen mühimmat iç güvenlik harekâtında, sınır ötesi açık alan ve meskûn mahal operasyonlarında sivil ve askeri güvenlik birimlerince yaygın biçimde kullanılacağı senaryolarda test edildi. 40mm ATOM, özellikle hendek içi ve sütre gerisine etkinlik konusunda yüksek başarımı ile önemli bir yetenek kazanımı sağlayacak. Akıllı mühimmat kullanımıyla, az sayıda mühimmatla yüksek etkinlik sağlanabiliyor.

Öte yandan 40mm ATOM, ASELSAN İHTAR sistemine de entegre edilerek Mini/Mikro İHA’lara karşı etkili bir hava savunma sistemi olarak kullanılabiliyor.

Kaynak: Aselsan Bülten
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.