“TEBER” için teslimat zamanı

“TEBER” için teslimat zamanı

Roketsan mühendislerince geliştirilen TEBER lazer güdüm kitlerinin teslimatı bu ay içerisinde başlayacak.

401’inci Test Filo Komutanlığı’na bağlı F-16 Blok 40 uçakları tarafından gerçekleştirilen testlerle entegrasyon ve sertifikasyon süreci tamamlanan kitlerle ilgili olarak Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, sosyal medyada yaptığı açıklamada,” Uçaklarımızdan atılan MK-82 bombalarının vuruş hassasiyetini arttıran TEBER lazer güdüm kitinin teslimatları bu ay içerisinde başlayacak” dedi.

Gerek yurt içi gerekse yurt dışında birçok ülke silahlı kuvvetlerinin envanterinde kullanılan MK serisi (MK-82, MK-81) genel maksat bombalarının akıllı mühimmatlara dönüştürülmesini sağlayacak olan TEBER lazer güdüm kiti üzerinde taşıdığı ataletsel ölçüm birimi, küresel konumlama sistemi ve lazer arayıcı başlığı ile sabit hedeflerin yanı sıra yüksek hızda hareket edebilen hedeflere karşı da etkin.

TEBER’in kuyruk bölümü, hassas güdüm sağlayacak AÖB ve KKS’den oluşmakta olup, sahada kullanıcı tarafından çok hızlı bir şekilde bombaya entegre edilebiliyor. Bomba gövdesi üzerinde bulunan gömlekler, stabilite ve kaldırma kuvveti sağlamasının yanı sıra, terminal güdüm fazında da yüksek manevra kabiliyeti sağlıyor.

Bombaların burun kısmına istenildiği zaman takılabilen Yarı Aktif LAB, silah sistemine hareketli hedefler karşısında hassas vuruş kabiliyeti kazandırıyor. LAB bölümüne yaklaşma sensörü ekleme seçeneği de mevcut. Ayrıca, kuyruk bölümü entegre edildiği bombaları tanıyabilme özelliği ile lojistik açıdan kullanıcıya kolaylık sağlıyor.

TEBER’in Teknik Özellikleri

Güdüm Modları Sadece Sadece AÖBAÖB+KKS

AÖB+KKS+LAB

AÖB+LAB

Harp Başlığı   MK-81, MK-82
Arayıcı Lazer Arayıcı Başlık (LAB)
Yaklaşma Sensörü   2-15m
Menzil(Min,Max)   2-28 km
CEP – 50   <3m
Manevra Kabiliyeti   ± 3 g
Hareketli Hedef Kabiliyeti <50 km/s
Ağırlık (TEBER82, TEBER-81) ~270 kg (595 lb), ~155 kg (345 lb)
Uzunluk (TEBER-82, TEBER-81) 2650 mm (104’’), 2100 mm (81.5’’)

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.