MİLGEM Pakistan’da rekora imza attı

MİLGEM Pakistan’da rekora imza attı

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Pakistan donanmasının ihtiyacı olan 4 korvetin ihalesinin sonuçlandığını ve bu ihaleyi Türkiye’nin aldığını açıkladı.

Bakan Canikli, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Karadağ’da yaptığı açıklamada, “Pakistan Deniz Kuvvetlerinin ihtiyacı olan 4 korvetin ihalesi sonuçlandı ve bu ihaleyi Türkiye olarak biz aldık. Bugün imzalar atıldı. Bu Türk savunma sanayisinde bir seferde gerçekleştirilen en yüksek rakamlı ihracattır. Milyar dolarlık bir proje ve Türkiye olarak ilk defa uluslararası alanda böyle sofistike bir projenin ihalesini üstleniyoruz.” dedi.

Pakistan tarafından satın alınacak 4 Milgem korvetinden ikisi İstanbul Tersanesi’nde diğer ikisi ise Karaçi’de inşa edilecek.

İlk etapta İstanbul ve Karaçi’de inşa edilecek birer korvet 2023’te Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterine katılacak. Diğer 2 gemi ise 2024’te hizmete girecek.

MİLGEM Projesinde 4. Sonar'da tamam-Milgem

Türk donanmasında MİLGEM ile yeni bir dönem başladı

Türk Deniz Kuvvetlerinde ADA sınıfı olarak adlandırılan korvet 99,5 metre boy, 14,4 metre genişlik ve 2.400 ton deplasmana sahip. Saatte 29 deniz mili (54 km/saat) üzerinde sürat yapabiliyor.

İntikal sürati ile ikmal ve yakıt desteksiz 3 bin 500 deniz mili (6 bin 485 kilometre) seyir menziline sahip gemi, 10 gün denizde kalabilme özelliğine göre tasarlandı. Ekonomik sürat olan saatte 15 deniz mili (28 km) ile 9 günde, saatte 29 deniz mili (54 km) üzeri süratle 5 günde Aden Körfezi’ne intikal edebiliyor.

Su üstü harbi, deniz altı savunma harbi, hava savunma harbi, keşif gözetleme, komuta kontrol, asimetrik savunma harbi görevlerini gerçekleştirebilen korvet, 10 tonluk helikopter için gerekli platform, hangar ve kapsamlı destek ekipmanlarına sahip şekilde inşa edildi.

Halihazırda TCG Heybeliada ve TCG Büyükada korvetleri Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde görev yapıyor. Üçüncü Gemi TCG Burgazada 18 Haziran 2016 tarihinde, dördüncü Gemi TCG Kınalıada ise 3 Temmuz 2017 tarihinde denize indirildi. Her iki geminin de test faaliyetleri devam ediyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.