Fin Donanmasına “Gabriel” pençesi

Fin Donanmasına “Gabriel” pençesi

Finlandiya Deniz Kuvvetleri Hamina ve Squadron 2020 gemilerini İsrailli Gabriel anti-gemi füzesi ile donatacak.

Finlandiya, mevcut Saab ürünü RBS15 anti-gemi füzesinin teknolojisi üzerinden geliştirilen ve hizmet ömürlerini dolduracak MTO85M sisteminin yerini alması için açtığı ihalede İsrail Havacılık ve Uzay Endüstrisi tarafından geliştirilen Gabriel anti-gemi füzesini seçti.

Finlandiya Savunma Bakanı Jussi Niinistö tarafından 5 Temmuz’da onaylanan sözleşme kapsamında İsrail’den tedarik edilecek sistem SSM2020 olarak adlandırılacak.

Füzeler Hamina sınıfı hücumbot ve 2019’da inşasına başlanması planlanan hava ve su üstü savunma, su altı gözetleme/müdahale ve mayın tarama görevlerini yerine getirecek yeni Squadron 2020 korvetlerinde yer alacak. Füze su üstü hedeflerin yanı sıra kara hedeflerine karşı da kullanılabilecek.

Finlandiya Savunma Bakanlığının açtığı ihalede Kongsberg’in NSM, MBDA Exocet, Boeing Harpoon ve Saab’ın RBS15 sistemine karşı yarışı kazanan Gabriel’in maliyeti 162 milyon Euro ‘dur.

Tedarik ayrıca simülatör, test ekipmanları, yedek parça ve eğitimi kapsıyor. Teslimatlar 2019-2025 yılları arasında gerçekleştirilecek.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.