Yeni Zelanda Güney Pasifik’i ‘Poseidon’ ile gözetleyecek

Yeni Zelanda Güney Pasifik’i ‘Poseidon’ ile gözetleyecek

Yeni Zelanda, ABD’den denizaltı avcısı olarak adlandırılan P-8A Poseidon Deniz Karakol Uçağı alacak.

Yeni Zelanda hükümeti 1.6 milyar ABD doları değerinde dört adet Boeing P-8A Poseidon deniz karakol uçağının satın alımını onayladı.

Savunma bakanı Ron Mark 9 Temmuz Pazartesi günü yaptığı açıklamada, uçakların yabancı askeri satış programı kapsamında Amerika Birleşik Devletleri’nden satın alındığını ve eğitim maliyetleri de dahil olmak üzere 2,34 milyar NZ $ (1,6 milyar $) mal olacağını söyledi. Bakan ayrıca sözlerine, bu alımla Çin’in bölgede artan etkisine karşı gözetleme kabiliyetlerini güçlendireceklerini ekledi.

Dört uçak, 1960’lardan beri Kraliyet Yeni Zelanda Hava Kuvvetleri hizmetinde yer alan altı P-3K2 Orion deniz devriye uçağının yerini alacak.

Üç ülke denizaltı avcısını ortak kullanacak p-8-poseidon

Denizaltıların korkulu rüyası

P-8 Posedion (Yunan mitolojisinde deniz tanrısı) ilk uçuşunu 25 Nisan 2009 yılında gerçekleştirdi. Boeing firmasının ana yükleniciliği altında Northrop Grumman uçağın kızılötesi karşı tedbir ile elektronik destek sistemlerini, Raytheon ise SIGINT ekipmanı ile ana görev sistemi olan AN/APY-10 ‘un geliştirilmesi ve üretiminden sorumlu.

Poseidon’un mühimmat yelpazesinde savaş gemileri ve denizaltılara karşı kullanılmak üzere torpidolar, sualtı bombaları ve güdümlü anti-gemi füzeleri bulunuyor. ABD donanmasının dışında Avustralya, Birleşik Krallık ve Hindistan’da deniz karakol görevlerinde Posedion uçağını tercih eden ülkeler arasında.

Teknik Özellikler:

  • Mürettebat: 9
  • Azami Kalkış Ağırlığı: 79.000 kg
  • Azami Hız: 907 km
  • Seyir Hızı: 789 km
  • Menzil: 5450 km
Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.