Meteksan “KEMENT” projesinde sona yaklaşıyor

Meteksan “KEMENT” projesinde sona yaklaşıyor

Savunma Sanayii Başkanlığı ile Meteksan Savunma arasında 2013 yılının sonunda imzalanan KEMENT projesinde Fabrika Kabul testleri öncesi son Prototip Gösterimi aşaması başarı ile tamamlandı. Proje, fabrika ve saha kabul aşamaları ile devam edecek.

Meteksan Gazete’nin  27’inci sayısında, seyir füzelerinin taarruz gücünü, bekasını ve elastikiyetini arttırmayı, hava-hava ve hava-yer sistemleri arasında ağ yapısında çalışan taktik veri bağı terminallerinin geliştirilmesini amaçlayan KEMENT Projesi’nde Fabrika Kabul testleri öncesi son Prototip Gösterimi aşamasının başarı ile tamamlandığı bilgisi paylaşıldı.

Gösterim, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığı temsilcilerinin katılımıyla geçtiğimiz Mayıs ayında, Hava Kuvvetleri Komutanlığının ilgili tesislerinde başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Meteksan Savunma tarafından yürütülen ve 1’inci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü, TÜBİTAK BİLGEM, TÜBİTAK SAGE, ROKETSAN ve MilSOFT’un alt yüklenici olarak görev aldığı projede tamamlanan prototiplerin Tasarım Doğrulama aşamasında da sona yaklaşıldı.

KEMENT projesi kapsamında geliştirilen ve ağ yapısında çalışan taktik veri bağı terminallerinin öncelikli olarak seyir füzelerinde ve F-16 uçaklarında kullanılması planlanıyor. Projenin tamamlanmasının ardından ise KEMENT taktik veri bağı terminalleri, uzun mesafeden, elektronik harbe dayanıklı, yüksek hızlı taktik veri haberleşme ihtiyacı duyulan pek çok uygulama ve platformda kullanılabilecek bir yapıda olacak.

TSK’nın harekat yapma kabiliyetini ve etkinliğini artıracak Milli Taktik Veri Bağının altyapısının oluşturulması hedefi ile başlayan KEMENT projesinde özgün, güvenilir, zorlu görev koşullarına dayanıklı KEMENT terminalleri 2018 yılı sonunda TSK unsurlarına entegre edilmeye hazır olacak.

KEMENT projesinin tamamlanmasından sonraki süreçlerde geliştirilen taktik veri bağı terminalinin ihraç versiyonu da hazırlanarak dost ve müttefik ülkelere satışı planlanıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.