Poseidon “Harpoon” ateşledi

Poseidon “Harpoon” ateşledi

Kraliyet Avustralya Hava Kuvvetleri’ne ait P-8A Poseidon Deniz Karakol Uçağı ilk kez Harpoon füzesiyle atış gerçekleştirdi.

Kraliyet Avustralya Hava Kuvvetleri (RAAF) 23 Temmuz’da yaptığı açıklamada, 25 ülkenin katıldığı dünyanın en büyük çok uluslu deniz tatbikatı RIMPAC 18 kapsamında P-8A Poseidon uçağıyla yakın zamanda satın alınan ATM-84J Harpoon füzesini başarıyla test etti.

Hawaii yakınlarındaki Pasifik Füze Atış Alanı’nda gerçekleştirilen atışta füze ABD donanmasının hizmetinden çıkarılan USS Racine savaş gemisine tam isabetle vurdu.

Denizaltıların korkulu rüyası

P-8 Posedion (Yunan mitolojisinde deniz tanrısı) ilk uçuşunu 25 Nisan 2009 yılında gerçekleştirdi. Boeing firmasının ana yükleniciliği altında Northrop Grumman uçağın kızılötesi karşı tedbir ile elektronik destek sistemlerini, Raytheon ise SIGINT ekipmanı ile ana görev sistemi olan AN/APY-10 ‘un geliştirilmesi ve üretiminden sorumlu.

Poseidon’un mühimmat yelpazesinde savaş gemileri ve denizaltılara karşı kullanılmak üzere torpidolar, sualtı bombaları ve güdümlü anti-gemi füzeleri bulunuyor. ABD donanmasının dışında Avustralya, Birleşik Krallık ve Hindistan da deniz karakol görevlerinde Posedion uçağını tercih eden ülkeler arasında.

Teknik Özellikler:

  • Mürettebat: 9
  • Azami Kalkış Ağırlığı: 79.000 kg
  • Azami Hız: 907 km
  • Seyir Hızı: 789 km
  • Menzil: 5450 km

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

 

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.