İran Ordusu ekonomiden elini çekiyor

İran Ordusu ekonomiden elini çekiyor

İran Savunma Bakanı Emir Hatemi, İran Silahlı Kuvvetleri bünyesinde ulaşım, enerji ve inşaat sektörlerinde hizmet veren 130’u aşkın şirketi kapattıklarını açıkladı.

İran Savunma Bakanı Emir Hatemi, Silahlı Kuvvetler’in ekonomideki etkinliğini azaltmayı hedeflediğini söyledi.

Önceki hükümetler döneminde Silahlı Kuvvetler bünyesine verilen birçok şirketin özel sektöre devredildiğini aktaran Hatemi, “Ekonomi ve inşaat sektörlerinde hizmet veren 130’dan fazla şirketi kapattık” dedi.

Hatemi, Silahlı Kuvvetler’in bünyesindeki şirketlerin üstlendiği ve yüzde 72’sinin tamamlandığı İsfahan-Şiraz Otoyol Projesi ile Tahran – Meşhed Elektrikli Tren Projesi’ni özel sektöre devretmeye hazır olduklarını belirterek, “Vagon Pars” ile “İran Air Tur” şirketlerinin de özel sektöre devredildiğini söyledi.

Hamaney talimat vermişti

Savunma Bakanı Hatemi, Ocak ayında İran Gazetesi’ne verdiği mülakatta, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney’in Silahlı Kuvvetler’in ekonomik faaliyetlerden çekilmesi talimatı verdiğini açıklamıştı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de birçok kez, başta Devrim Muhafızları Ordusu’na olmak üzere Silahlı Kuvvetler’e ekonomik faaliyetlerini sonlandırma çağrısı yapmıştı.

Meclis Başkan Yardımcısı Ali Mutahhari ise, askerlerin ekonomik faaliyetlerinin rant ve usulsüzlüğe neden olduğunu belirterek, Silahlı Kuvvetler’in ekonomik faaliyetlerini en kısa sürede sonlandırmasını istemişti.

Kaynak: AA
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.